Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 4 dakika
  • 23 Kasım 2014 Pazar 12:52

Teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu hissetmem, bütün anti-kapitalist düşüncelerimin önüne geçtiğinde kendim için en uygun akıllı telefonu araştırmaya başlamıştım. Önceleri teknolojiye çok ilgim yoktu veya sınırlıydı diyelim ama akıllı telefon araştırırken teknoloji konusunda bir dolu şey öğrendim ve dilim döndüğünce akıllı telefon almak isteyen kişilere bunları aktarmak istiyorum.

Akıllı Telefonu Hangi Amaçla Kullanacaksınız ?

Öncelikle akıllı telefonu ne amaçla kullanacaksınız ona karar vermelisiniz. Oyun oynamak için telefon almak istiyorsanız düşük performanslı bir cihaz almanız pek mantıklı olmaz veya günlük hayatı kolaylaştırmak isteyen biriyseniz bunun için en üst düzey bir telefon almak gibi bir zorunluluğunuz yok.

Akıllı Telefon Almak İçin Önce Fiyat Aralığınızı Belirleyin

Akıllı telefonlar fiyat aralığına göre 2'ye ayrılıyor. 1000 lira altı ve 1000 lira üstü modeller olarak. 1000 lira altı modeller en çok Windows Phone ve Android işletim sistemi kullanmakta. 1000 lira üstünde ise Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı modellerin yanı sıra iOS işletim sistemine sahip modeller de görülmektedir. Önce fiyat aralığınızı ve daha sonra da işletim sisteminizi belirlemeniz gerekiyor. Mesela oyuna çok düşkün iseniz Windows Phone işletim sistemi bu konuda sizi tatmin etmeyecektir.

Belirtmek istediğim şeylerden bir tanesi de mağazalardaki satıcıların dediklerini çok fazla dikkate almayın. Onlar ürünü pazarlamak için oradalar. Size ürünün eksiklerin söylememe ihtimalleri hayli yüksek. Kendiniz araştırın ve eleştiri yazıları okuyun. Değerlendirmelerine güvenebileceğiniz başlıca siteler Shift Delete Net ve CHIP'tir.

Akıllı Telefonların Hangi Özelliklerini Kıyaslayarak Satın Almalıyız ?

Benim kesinlikle önerim RAM'i 1 gb'dan düşük modelleri almayın. Performansından memnun kalmama ihtimaliniz çok fazla ve telefon çok kasabiliyor. Ayrıca dahili hafızanın büyüklüğüne de depolama miktarınızı hayal ederek karar verin. Batarya gücü olarak iyi bir cihazınız ve sağlamlık olarak hem ekranı hem kasası sağlam olan bir cihaz edinmeye bakın. Çekirdek sayısı değil de Ghz olarak belirtilen işlemci hızı odaklı bakın telefona. Ekran çözünürlüğü yüksek bir cihaz almanız, video ve fotoğraf keyfinizi arttıracaktır.

Kameranın megapikselinden ziyade optiğinin özelliklerine bakmanızı belirtmem gerek. Mesela benim elimdeki cihaz 8.7 mp ama General Mobile Discovery II'den daha net fotoğraflar çekebiliyorum.

Akıllı Telefonlarda Model Tercihi

İmkanınız varsa Sony alın. Her türlü ihtiyacınızı karşılayacağından emin olabilirsiniz. General Mobile almak istiyorsanız Discovery Elite alın. Samsung tavsiye etmiyorum. HTC'nin de gücünüzün yettiği modeli gayet iyidir. Ama 600 lira altı HTC cihazlar kullanışlı değil. Kullanmakta zorlanmayacaksanız Windows Phone almanızı öneriyorum gerçekten çok hızlı gelişmekte olan bir işletim sistemine sahip. Gelecek olan Windows 10 herkesi heyecanlandırıyor. Eğer ben uğraşamam Microsoft'la falan diyorsanız gidin Android alın. RAM'i iyi, işlemcisi hızlı ve ekranı canlı olsun yeter. Veri aktarma hızına falan çok takılmayın.

Sık sık değiştirme imkanınız yoksa uzun süre pişman olmayacağınız bir telefon almanız ruh sağlığınıza iyi gelecektir.

Kolay gelsin.

Makale Yazarı
Yazıları 1
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok