Kategoriler: Siyaset

3. Dünya Savaşı'nın eşiğine gelmişken Türkiye için büyük önem arz eden 12. Cumhurbaşkanı seçiminin arifesinde milletvekilerimiz ne yapıyordur sizce ? Açlık sınırı 1.777 TL ( Türk-İş - Temmuz 2014 ) iken asgari ücretin 891 lira olmasını mı tartışıyor ? Son 10 yılda %4350 ( şaka değil yüzde 4350 ) artan hane halkı borçlanmasını mı çözmeye çalışıyor ? Ya da IMF'den borç alınmadığı için yok sayılan ama 500 milyar doları aşmış Türkiye'nin dış borcunu mu çözüme kavuşturuyor ? Yoksa olası bir gerginlik durumunda jeopolitik konumundan dolayı olaylardan en fazla zararı görecek olan Türkiye'nin dış politikasını mı tartışıyor ? Yok yok, inin siz biraz inin. Bunlar oraya ülkeye yönetmeye değil boks maçı yapmaya çıkmışlar. O yüzden meclis değil de boks ringi diyorum oraya.

IŞİD militanları Musul başta olmak üzere Irak'ın çeşitli bölgelerini kontrol altına almış, İsrail'in Gazze saldırıları artık geçici ateşkeslerle dahi durdurulamamış, Suriye'deki iç savaş Ortadoğu'daki diğer ülkelerin gündeme oturması ile gündemden düşmüş ancak hala tüm hızı ile devam ediyorken bizim milletvekillerimiz bırakın dış politikayı, iç politikayı dahi gerçekleştiremiyor ve yumruk yumruğa giriyor. Bilmem kaç bin TL maaşları acaba o yumrukları atın diye mi alıyorsunuz ? Bari spor salonuna gidin de az vücut geliştirin, daha dayanıklı olursunuz!

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim gözler önünde iken Malezya Havayolları'na ait bir yolcu uçağı nerden geldiği belirlenemeyen füzelerle düşürülüyor. Havada uçan kuşu bile görebilen koskoca (!) ülkelerin teknolojileri bu füzelerin nereden geldiğini bilemiyor öyle mi ? Siz birbirinize yumruk atın vekilim, birileri 3. Dünya Savaşı'nı çıkartmak için çaba sarf etsin, siz hala birbirinizle didişin. Belki bilmiyorsunuz ama jeopolitik konum olarak 3. Dünya Savaşı'nın ortasında kalan ülke Türkiye oluyor hatırlatalım istedik.

Elleri indir kaldır problemler çözülsün yada askıya alınsın yapısı olan parlamenter sistemden ne umuyoruz ki aslında biz ? Salt bu yapılsa yine razıyız ancak bizim vekillerimiz birbirleri ile kavga etmekten fırsat bulamıyorlar ki. Bunları yaptıktan sonra orada bulunmanın manası nedir ki ? Herhangi bir vatandaşımız da oraya çıkıp bu yapılanları rahatlıkla yapabilir. Hali hazırda ekstra olarak milletvekilleri nasıl bir çaba gösteriyor ülkenin gelişebilmesi için ? Sıradan bir kişinin rahatlıkla yapabileceği bir işten farklı olarak verilen emek nedir ? Koca bir sıfır.

Burada hiç bir partinin gereken hassasiyeti gösterdiğini, bir tartışma ortamında alttan aldığını göremedik. Ben haklı çıkayım da gerekirse dayak atayım felsefesinin suyu çıktı artık. Dünyada yaşanan önemli gelişmelerin değerlendirilip gereken şekilde adımların atılmasını burada yorumluyor olacak iken neden şimdi kavgaları yorumluyoruz ki ? Bizim ülke olarak hiç mi siyaset, politika yapabilme kapasitemiz yeteneğimiz yok ? Boşuna mı üniversitelerde siyasal bölümler yer alıyor ve insanlar yıllar boyunca bu eğitimi alıyor ?

İnsan merak etmiyor da değil acaba insanları geçim sıkıntısı ile uğraştırıp apolitik ettikleri için mi bu kadar rahatlar ? Çünkü 12 Eylül 1980 darbesi sonucu gerek suçlu suçsuz bir sürü insanı cezalandıran yönetimler gerekse asgari ücretin açlık sınırına dahi ulaşamadığı yönetimler, bu tarz korku ve sorun politikaları ile mi işlerini yürütüyor yoksa ? Halkımızın bu konuda kendisini sorgulaması gerekiyor. Apolitik bir halk yaratılmaya çalışıldığını yaşanan son olaylardan dahi çözebilirsiniz. Siyasi olaylara karıştığı gerekçesi ile bursu kesilen öğrenciler mi dersiniz yoksa sadece yaşanan bir olay yakınlarında bulunduğu için ve boynunda puşi bulunduğu için hiçbir şey yapmamasına rağmen ceza alan mühendislik öğrencisi mi dersiniz biz bilmiyoruz. Bu liste bu şekilde uzar gider. Belki de "siyasetle uğraşmamanın cezası sizden daha aptal olanların sizi yönetmesidir" sözünün bir tezahürüdür yaşadıklarımız.

Son Yazılar

Halk Şiirinin Genel Özellikleri

1- İslamiyet'in kabulünden önceki dönemden büyük izler taşır...

24 Ağustos 2010 Salı 14:25

Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi

Oğuzların üstüne düşman gelir. Aruz Koca da kaçarken oğlu Basat’ı düşürür...

23 Haziran 2015 Salı 20:10

Contra - Çivi Şarkı Sözleri

Ses tonu ve müzik yapısıyla Türkçe Rap'in farklı bir noktasında bulunan Contra, ara ara çalışmalarını yayınlamaya devam ediyor...

29 Ocak 2015 Perşembe 17:21

No.1 - Böyle İyi Şarkı Sözleri

SKBR albümünün belki de en ağır şarkılarından biri olmuş...

31 Aralık 2014 Çarşamba 22:10

Sancak - Gözümden Düştüğün An

Yasal albüm çalışmalarına başladığını dinleyicilerine duyurmuştu...

20 Haziran 2015 Cumartesi 14:05

Yunus Emre'nin Felsefesi

Yunus Emre'nin Felsefesi Yunus Emre'ye göre insanın iki yönü vardır. İnsan, bir yönüyle ruhsal ve tanrısal, diğer yönüyle maddi ve dünyevidir...

25 Mart 2012 Pazar 12:17