Kategoriler: Galeri

Okullarda fen derslerini çok sıkıcı bulanlarımız vardır kesinlikle aramızda... Aslına bakılırsa bilim sanıldığı kadar sıkıcı değil. Hatta eğlenceli de olabilir. Bilimi eğlenceye çevirmek bizim elimizde ve çok basit. Elimizin altında, evimizde çok rahatlıkla bulabileceğimiz malzemelerle hem kolay hem eğlenceli hem de şaşırtıcı, ilginç deneyler yapabiliriz. Örneğin suyu kullanarak ilginç bilimsel deneyler yapabiliriz.

Nasıl mı ? gelin bir galerimize göz atın. Yazan Gençlik sizin için su ile yapılabilecek 8 bilimsel deneyi, ilizyonu derledi. Hadi iyi eğlenceler.

Su İlizyonu

Bir bardağı suyla doldurun. Ama bu bardak desensiz ve silindir bir şekle sahip olmalıdır. Ardından bardağın bir köşesinden tam karşıya baktığınızda manzarayı tam ters bir açıyla izleyebileceksiniz.

Suda Karabiber Hilesi

Önce bir tasa su doldurun. Ve ardından tastaki suya karabiber serpiştirin. Parmağınızı suya batırın. Etkileyici hiçbir şey olmadı mı ? O zaman parmağınıza sabun sürün ve ardından tekrar parmağınıza karabiberli suya batırın. Ne görüyorsunuz ? Sudaki toz karabiber parmağınızdan uzaklaşıp tasın duvarlarına mı çarpıyor ?

Jack ve Su Karışımı

İki bardak alın ve bardakların birine jack diğerine su doldurun. Daha sonra su dolu bardağın ağzını plastik bir kartla (daha kolay olacaktır. Örnek kredi kartı) kapatıp, ters bir şekilde jack dolu bardağın üzerine yerleştirin. Arada kalan plastik kartı hafifçe oynatarak küçük bir boşluk açın. Jack o küçük açıklıktan yukarıdaki bardağa sızacaktır. Tabi ki suda attaki bardağı tahliye olacaktır.

Yanmaz Balon

Bir mum alın ve yakın. Daha sonra bir balonu şişirip muma yaklaştırın. Birkaç saniye içinde balonun içindeki hava ısınacak ve balon patlayacaktır. İkinci bir balon alın ve su ile doldurun. Su dolu balonu muma yaklaştırın. Bu sefer balonun patlamayacağını göreceksiniz.

Işın Bükücü (Işığın Kırılması Deneyi)

Bu hile için bir lazer, su dolu bir şişe ve iğneye ihtiyacımız var. Su dolu şişenin tabanına yakın bir yerinde iğne ile bir delik açın. Ardından açtığınız deliğin tam karşısından lazeri deliğe doğrultun. Delikten sızan su lazer ışığını kıracak ve ışığın elinize döküldüğünü hissedeceksiniz.

UV altında Tonik (Parlayan Sıvı)

Bir şişe tonik alın. Sonra karanlık bir ortam sağlayın. Ardından bir UV ışığı kaynağı sağlayın. UV ışığı altında toniğin parladığını göreceksiniz.

Yerçekimine Karşı Koyan Su

Bir cam şişeye su doldurun. Ama tam değil. Şişenin çok az bir kısmı boş kalsın. Ardından şişenin ağzına lastik bant yardımıyla bir süzgeç  bağlayın. Sonra şişeyi tamamen su ile doldurun.  Şişenin ağzını elinizle kapatıp 180 derece çvirin. Elinizi çektiğinizde suyun dökülmediğini göreceksiniz.

Suyu Bir Anda Dondurma Deneyi

Arındırılmış suyla dolu şişeyi dondurucuya koyun. Tam 0 santigrat dereceye geldiğinde dışarı çıkarın.  Ardından Sert bir zenine hızlıca vurun ve olacakları izleyin. Bir de buzun üzerine su dökmeyi deneyin.

Son Yazılar

Halk Şiirinin Genel Özellikleri

1- İslamiyet'in kabulünden önceki dönemden büyük izler taşır...

24 Ağustos 2010 Salı 14:25

Contra - Çivi Şarkı Sözleri

Ses tonu ve müzik yapısıyla Türkçe Rap'in farklı bir noktasında bulunan Contra, ara ara çalışmalarını yayınlamaya devam ediyor...

29 Ocak 2015 Perşembe 17:21

Sancak - Gözümden Düştüğün An

Yasal albüm çalışmalarına başladığını dinleyicilerine duyurmuştu...

20 Haziran 2015 Cumartesi 14:05

Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi

Oğuzların üstüne düşman gelir. Aruz Koca da kaçarken oğlu Basat’ı düşürür...

23 Haziran 2015 Salı 20:10

No.1 - Böyle İyi Şarkı Sözleri

SKBR albümünün belki de en ağır şarkılarından biri olmuş...

31 Aralık 2014 Çarşamba 22:10

Bir Pesimistin Gözyaşları Limited Edition - Sagopa Kajmer

Türkçe sözlü Rap müziğinin enlerinden ve belki de Ceza ile birlikte...

17 Kasım 2014 Pazartesi 10:28