Banka Kredileri Dosya Masrafı Nasıl İade Alınır?

  • 2 dakika
  • 12 Şubat 2017 Pazar 20:46

Bir çoğumuz bankaların kredi ürünlerinden faydalanmak zorunda kalıyoruz. Bu ürünlerde ise bizlerden dosya masrafı adı altında yüksek ücretler alınmaktadır. Özellikle konut kredilerinde bu tutar oldukça ciddi rakamlara çıkmakta. Yaşanan bu durumu lehinize çevirme imkanınız da bulunmakta. Banka kredisi dosya masrafı iade alma işlemlerini gerçekleştirerek ödemiş olduğunuz parayı iade alabilirsiniz.

Kredi dosya masrafı iade alma

Kullanmış olduğunuz kredide sizlerden dosya masrafı alınmışsa bunu iade almak için Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunurken bazı evrakları da yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Dosya masrafının tahsil edildiğini kanıtlayan bankadan alınan bir belgenin olması şarttır. Burada siz dekont veya hesap ekstresini alarak bankanın kaşe imza yapması ile bu durumu kanıtlamış olmaktasınız. Heyete birde dilekçe vermeniz gerekmektedir. Aşağıdaki örnek kredi dosya iadesi dilekçesi size yeterli olacaktır.

İkamet ettiğiniz bölgedeki Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilmektesiniz. Başvuru işlemleri sizlerden alındıktan sonra ise biz süre beklemeniz gerekmektedir. Burada göz önünde bulundurmanız gereken bir durum vardır. Tüketici Hakem Heyetleri bu konularla ilgili yüksek oranda başvuru aldıkları için oldukça yoğun olmaktadırlar. Bu nedenle başvurunuzun sonucunun gelmesi bir kaç ay alabilmektedir.

Başvurunuz eğer olumlu bulunursa sizlere bilgilendirme yapılmaktadır. Bu bilgilendirme sonrasında bankanın da belirli bir süre içerisinde paranızı iade etmesi gerekmektedir. Başvuru süreci, başvurunun onaylanması ve bankanın sizlere para iadesini gerçekleştirmesi ortalama olarak 3 ila 6 ay arasında değişen bir süre almaktadır. Bu nedenle başvurunuzu ne kadar erken yapmanız oldukça önemlidir.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok