Barbaros Hayreddin Paşa Ve Zaferleri

  • 2 dakika
  • 29 Kasım 2016 Salı 15:41

Barbaros Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır Reis'tir. 4 Temmuz 1546 yılında doğan Hızır Reis, Osmanlı'ya yaptığı hizmetleri dillere destandır. Öyle ki, gerçekleştirdiği başarıları nedeni ile I.Süleyman tarafından ona Hayreddin yani dinin hayırlısı ismi verildi. Deniz üzerindeki hakimiyeti sayesinde ona Kaptan-ı Derya denmektedir. Akdeniz’de Osmanlı'nın hakimiyetini artırmasında çok büyük bir rol oynadı ve bazı tarihçilerin bu dönemde Akdeniz’in bir Türki Gölü haline geldiği yazıları yazılmıştır.

Barbaros Hayreddin Paşa'nın en önemli özelliği ise çok az bilinen ve eşine rastlanmamış bir başarıdır. Hayreddin Paşa sadece kendi imkanları ve kendi askerleri ile Cezayir'i fethetmiştir. Bu başarısı sonrasında ise bu toprakları Osmanlı'ya vererek Osmanlı'nın himayesine girmiştir. Tarihte kendi askerleri ile savaşıp kazandığı toprakları başka bir ülkeye hibe eden başka bir komutan görülmemektedir.

Haçlı ordusu ile bir çok savaşa girmiştir. Dönemin deniz sularında sürekli olarak üstünlük mücadelesi verilmekteydi. Bu savaşlardan biri vardır ki dünya tarihi bu savaşı yazmadan tam olarak anlaşılamaz.

Preveze Deniz Muharebesi

28 Eylül 1538 yılında Osmanlı donanmasının başında bulunan Barbaros Hayreddin Paşa ile Haçlı donanmasının başında bulunan Amiral Andrea Doria arasında gerekleşmiştir. Bu savaşta dikkat çeken en büyük ayrıntı ise Haçlı donanmasının ve askerinin Osmanlı donanmasından sayı bakımından çok yüksek olmasıdır. Osmanlı askeri toplamda 11.000 iken Haçlı askeri 60.000 kişiden oluşmaktadır. Haçlı donanmasında toplamda 608 gemi bulunurken, Osmanlı donanmasında bu sayı 122'dir. Böyle bir güce karşı savaş taktikleri sayesinde Hayreddin Paşa, Haçlı donanmasını yenilgiye uğratmıştır ve tarih boyunca yaşanmamış bir zaferi elde etmiştir.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok