Bayrak Nedir ?

  • 3 dakika
  • 21 Mayıs 2015 Perşembe 10:56

Bayrağı gündelik hayatta bir kurumu ve ya ülkeyi sembolize eden kumaş parçası olarak tanımlıyoruz. Yani bayraklar hakkında yanlış bir genelleme yapıyoruz. Bayrak bir kumaş parçası değildir. Bayrak özgürlüğün, gücün ve adaletin sembolüdür. Bu üç kavramı bünyesinde toplayan bir form vardır ve o form  da bir ülke ya da bir ulustur. Yani demem o ki  bir kurumu sembolize eden kumaş parçası bir bayrak değil ancak bir flama ya da banner olabilir.

Bayrağın Tarihi

Bayrak Nedir ? Sorusunu cevaplandırdığımıza göre gelelim tarihi gelişimine. Bayrağın tarihi çok eski zamanlara dayanır. Ama ilk olarak kimler tarafından ne zaman kullanılmaya başlandığı bilinmemektedir. Bayrak fikrinin ilk kez eski zamanlarda putları süslemek için kullanılan kumaş parçalarından doğduğu düşünülmektedir.  Ve sonrasında bayraklar putların yerini de almış olabilir.

Ortaçağda Bayraklar / Flamalar

Ortaçağda özellikle Avrupa'da krallar güçlerinin göstergesi olarak kendilerine has bayraklar kullanmışlardır. Ama kralların kullandığı bu güç simgelerini bayrak olarak değil de banner veya flama olarak nitelendirmek daha doğrudur. Kralların veya şövalyelerin kullandığı bu flamalar  savaş meydanında askerlerin birbirini tanımaları içindi. Ortaçağda her soylu aile kendine bir arma belirlerdi. Hatta bu armaların kaydı bir otorite tarafından kayıt altına alınır idi.  Aile armaların kumaşlara işlenmesiyle flamalar doğar.

Komutanın flaması savaş esnasında askeri yüreklendirir şayet flama düşmana kaptırılır ise komutanın tutsak alındığı düşünülür ve askerlerinin morali bozularak savaşı dahi kaybedebilirlerdi. Bu yüzden askerler muharebe esnasında komutanlarının flamasını can pahasına korurlardı.

Ulusal Bayraklar

Ulusal bayrak fikri aslen 16. yüzyıla dayanır. Bir zamanlar İspanyol egemenliğine karşı koyan Hollandalıların kullandığı turuncu, beyaz, mavi yatay üç şeritten oluşan bayrakları ulusal bayrak fikrinin doğmasına vesile oldu.

Şuan Hollanda Bayrağı'ndaki turuncu renk kırmızı ile değiştirildi. Kırmızı, beyaz, mavi; Bu üç renk Hollandalıların devriminden etkilenilerek bir çok dünya devletinin bayrağında farklı formlarda kullanılmaktadır. Örneğin Bu üç rengi dikey olarak Fransa, bayrağında kullanır. 

Bayrak Çekme İle İlgili Kurallar

Bayrak göndere çekilirken hızlı ve seri olunması gerekir, indirilirken ise ağır ve olunması gerekir. Yas ilan edilmişse hızlıca yukarı çekilir yavaşça yarıya indirilir. Bir ulusal bayrak başka bir ulusal bayraktan aşağıda ya da yüksekte olmamalı aynı seviyede bulunmalıdır. Savaş esnasında bayrak indirmek teslim olmak demektir. Bayrak gündüz göndere çekilir gece indirilir. Ancak özel nedenlerle daimi gönderde kalır.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok