Bayraklar Hakkında Bilinmeyenler, Az Bilinenler

 • 8 dakika
 • 22 Mayıs 2015 Cuma 14:59

Bayrakları hepimiz biliriz. Ülkelerin hürriyetlerinin sembolüdür. Evet, başka... Bu kadar mı dır bayrağın tanımı ? Neler biliyoruz bayraklar hakkında ?...

Bayrakların göndere çekilme kurallarını biliyoruz belki. Ama bayrakların şekli hep dik dörtgen mi ya da kaç çeşit bayrak var ? Bunları biliyor muyuz ? bayraklar hakkında ne kadar ilginç bilgi olabilir ki ? Cevabı galerimizde...

Bayrak Nedir ?

Bayrağı gündelik hayatta bir kurumu ve ya ülkeyi sembolize eden kumaş parçası olarak tanımlıyoruz. Yani bayraklar hakkında yanlış bir genelleme yapıyoruz. Bayrak bir kumaş parçası değildir. Bayrak özgürlüğün, gücün ve adaletin sembolüdür. Bu üç kavramı bünyesinde toplayan bir form vardır ve o form  da bir ülke ya da bir ulustur.

" Bayrak Nedir ? " başlıklı makaleden daha fazla içerik: > bayrak-nedir

Şimdi gelelim bayraklar hakkında az bilinen gerçeklere... Yazan Gençlik okurları ve takipçileri için bayraklar hakkında bilgilendirici ve bilgilerin olduğu bir galeri hazırladık.  Birlikte bir göz atalım.

Halen Kullanılan En Eski Bayrak: Danimarka

Kırmızı zemin üzerine beyaz bir haçtan oluşan Danimarka bayrağı kullanımda olan en eski bayraktır. Bayrak 1625 tarihinde Danimarka'nın resmi bayrağı oldu. 1893 yılında geometrik oranları resmiyet kazandı. Ama Danimarka bayrağının tarihinin 1400'lü yıllara öncesine dahi dayandığı rivayet ediliyor. Bir başka husus ise Japonya Bayrağı'nın doğuşu M.S 700'lü yıllara dayandığı da söylenir ama Japonya Bayrağının kabul tarihi 1868'dir. Standardizasyonu ise 1999 senesidir.

Dünyanın En Tuhaf Şekle Sahip Bayrağı: Nepal

Nepal bayrağı dünyanın dörtgen şekle sahip olmayan tek ulusal bayrağıdır. Tabi ABD'nin Ohio eyaletinin bayrağı da beşgendir. Fakat Ohio bayrağı hem ulusal bayrak değildir hem de düzgün çatal beşgen bir şekle sahiptir.  Bu yüzden Nepal dörtgen bayrağı olmayan tek ülkedir. Bayrağı, iç bükey yamuk beşgen bir şekle sahiptir. Resmi Kabul Tarihi: 1951

Kare Bayrak: İsviçre

Dünyada kare şekle sahip iki ulusal bayrak vardır. Bunlar İsviçre ve Vatikan'dır. Ama Vatikan'ı bir ulus olmadığı için göz ardı edersek İsviçre bayrağı tek kara bayrak olur. Resmi Kabul Tarihi: 1847

Bayrak Kategorileri; 6 Çeşit Bayrak

Dünyada standartlaştırılmış 6 çeşit bayrak türü vardır. Yani dünyada bir çok devlet 6'ya kadar çıkabilen sayıda faklı bayrağa sahip. Örneğin Birleşik Krallık. Altı çeşit bayrak ulusal bayrağın yanı sıra bulunan bayraklardır.  Yani ulusal bayrak bu kategoriler arasına girmez, bilakis altı kategoriyi de kapsarlar. Bu İkincil bayraklar ana iki kategoriye ayrılır, ana  iki kategori ise kendi içinde üçer alt kategoriye ayrılır ve toplamda 6 kategori oluşur.

Ana iki kategori: Kara Bayrak ve Deniz Bayrak;

Kara Bayrak: İsminden anlaşılacağı üzere karada kullanılan bayraklardır.

Deniz Barak: İsminden anlaşılacağı hali ile denizde kullanılan bayraklardır. Diğer adı sancaktır. Bu kategoriler de kendi arasında üçer kategoriye ayrılır. Sivil, Devlet ve Savaş;

 1. Sivil Bayrak
 2. Devlet Bayrak
 3. Savaş Bayrak
 4. Sivil Sancak
 5. Devlet Sancak
 6. Savaş Sancak

NOT: Galerinin buradan sonraki bilgileri  Birleşmiş Milletler tarafından bağımsızlığı tanınan 194 ülke ile en az bir bağımsız ülke tarafında tanınan 9 ülkenin oluşturduğu liste yardımıyla verilmiştir.

Dünyada Üzerinde Haç Bulunan Bayrak Sayısı: 23

Üzerinde haç bulunan bayrak sayısı 23'tür. Bayraklarda bulunan haçların da çeşitleri vardır. Yunan, Simetrik, İskandinav ve Çarpı (Saltire) olmak üzere 4 ana çeşidi vardır. Dünya üzerinde 6 tane Yunan, 10 tane simetrik, 5 tane İskandinav ve 9 tane de çarpı haç bulunan bayrak vardır. Ama bu sayıların toplamı 23'ü geçiyor. Doğu, fakat bazı bayraklarda iki çeşit haç da buluna biliyor.  Ayrıca bayrak üzerinde bulunan armadaki haçlar armanın bir parçası olduğu ve oran olarak çok küçük olduğu için 23 sayısına dahil edilmemiştir.

Dünyada Üzerinde Ay Yılız Bulunan Bayrak Sayısı: 9+4

Dünya ulus bayrakları içerisinde hem hilal hem de yıldızın bir arada bulunduğu 13 bayrak vardır. Bu 13 bayrağın 9'u Türk Bayrağı'nda olduğu gibi bir hilale bir yıldız eşlik etmektedir. Ayrıca 9 bayrağın sadece birinde yani Azerbaycan Bayrağı'nda hilal önünde beş köşeli yıldız değil de çok köşeli yıldız bulunmaktadır.

Bu 9 bayrak:

 1. Azerbaycan
 2. Cezayir
 3. KKTC
 4. Libya
 5. Moritanya
 6. Pakistan
 7. Sahra Cumhuriyeti
 8. Tunus
 9. Türkiye

Gelelim diğer 4 bayrağa, bu bayraklar da ise hilale birden fazla yıldız eşlik etmektedir.

Dünyada üzerinde hilal bulunan 15 bayrak bulunmaktadır. İlaveten dünyada üzerinde 5 köşeli yıldız bulunan bayrak sayısı 62'dir.

Üzerinde Davud / Siyon Yıldızı Bulunan Tek Bayrak: İsrail

İki eş kenar üçgenin kafa kafaya ve içi içe geçmesi ile oluşan 6 köşeli yıldıza Siyon veya Yahudi yıldızı denir. Ayrıca Davud'un yıldızı da denmektedir. Ve dünyada sadece İsrail bayrağında bulunmaktadır.

Dünyada Union Jack'li Kanton Tipi Bayrak Sayısı: 6

Union Jack ya da Birlik Bayrak, Birleşik Krallık'ın bayrağının adıdır. Kanton tipi bayraklar ise ABD bayrağı ve ona benzer bayraklara denir. Union Jack'li kanton tipi bayraklardan kastettiğimiz ise ABD bayrağındaki yıldızların olduğu dörtgene Union Jack'in yerleştirilmiş hali. Ama ABD bayrağındaki çizgilerin olmasına gerek yok, boşta kalabilir ya da başka bir obje de olabilir. Dünyada gerçek Union Jack dışında 6 tane Union Jack'li kanton tipi bayrak vardır. Ama unutulmamalıdır ki 6 sayısı bizim ele aldığımız, bağımsızlığı en az bir ülke tarafından tanınmış ülkeler listesine göredir.

Bayrak Standartları

Türkiye'de tek standart bir bayrak vardır. Ama dünyada birçok ülkede birden fazla bayrak standardı olan ülke var. Bu standartlar bayrağın asılacağı direğin yönüne göre değişiyor. Bu uygulamayla bayrak dikey veya yatay bir direğe asılırken her iki durumda da armasının düz durması için uygulanıyor.

Birbirine Çok Benzeyen Ulusal Bayraklar

Endonezya ve Monako

Aynı diyebileceğimiz kadar çok benzer Endonezya ve Monako bayrakları. İki ülkenin bayrağı da yatay iki renkten oluşur. İki bayrak da yukarıdan aşağı doğru kırmızı ve beyaz renkten oluşur. Ayrıca Polonya bayrağı da Endonezya ve Monako bayraklarına benzer. Tek fark renklerin yeri değişik, kırmızı üstte değil attadır.

Çad ve Romanya

İki bayrak da dikey üç şeritten oluşur. ikisi de renk tonu haricinde soldan sağa doğru mavi, sarı ve kırmızı renklere sahiptir.

Üzerinde Harita Bulunan Bayraklar: Güney Kıbrıs ve Kosova

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Adası'nın egemen olmadığı Kuzey topraklarına da bayrağında yer vermiştir.

Türk Bayrağı

Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve önünde beş köşeli bir yıldızdan oluşur. Türkiye'nin tek resmi ve ulusal bayrağıdır. Ay Yıldızlı Türk bayrağı dünyanın en eski bayraklarındandır ve 1793 yılında doğmuştur. O zamanlar devletin donanma bayrağıdır. 1842 tarihinde hilalin önündeki yıldızın köşe sayısı 8'den 5'e indirilmiştir. 1844 senesinde ise devletin resmi bayrağı olmuştur. Bayrak, 1936 yılına gelindiğinde ise oranları 29 Mayıs günü çıkarılan yasayla standartlaştırılmıştır. Bayrağın oranı 2:3'tür.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
 • Laugh 2
 • Angry 0
 • Lovely 0
 • Wow 0
 • Confused 0
 • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

2 Yorum Var