Bir Pesimistin Gözyaşları Limited Edition - Sagopa Kajmer

  • 5 dakika
  • 17 Kasım 2014 Pazartesi 10:28

Türkçe sözlü Rap müziğinin enlerinden ve belki de Ceza ile birlikte en iyisi olarak nitelendirilen Sagopa Kajmer, 2003 yılında Bir Pesimistin Gözyaşları isimli albümünü çıkarmıştı. İki CD'den oluşan proje için özel bir baskı yapıldı ve sınırlı sayıda Limited Edition satıldı. Bu basımda; poster ve Sago'nun bizzat kendi el yazımı sözleri barındıran kitapçık yer alıyordu. Türkiye'deki Rap'i dinleyen, takip eden veya icra edenlerin dahi çok azının elinde bulunan BPG özel baskısı birkaç internet sitesinde satılmakta. Ancak altını çizmek isteriz ki alırken normal hali yoksa Limited Edition mu olduğuna dikkat etmek lazım. Çünkü posterli ve manevi değeri yüksek bu çalışmaya ulaşmak pek kolay değil.

Kuşkusuz herkes tarafından kült sıfatıyla anılırken pek çok Rap otoritesi tarafından Türkçe Rap'in gelmiş geçmiş en iyi albümü olarak kabul edildi. Özellikle Rap dinleyicilerinin ortak platformu haline gelen fakat 2014 yılının Haziran ayında yayın hayatına son veren Yeraltı Operasyonu Sözlük'te yapılan büyük çaplı ankette Sagopa Kajmer'in BPG'si birinci çıkmıştı. Son yıllardaki stiline uzak ve klasik underground kalıplarla hazırlanmıştı. Gelgelelim hala başucumuzda duruyor.

Yazımızda özel basımın fotoğrafları ve sonunda da tamamını indirebileceğiniz bir bağlantı paylaşıyoruz. Böylelikle fiziksel biçimde edinemeyenler en azından dijital versiyonuna ulaşabilecek. Fotoğraflarda el yazısı şarkı sözleri, yapımında emeği geçen herkese teşekkürü ve kitapçığın ön - arka kapağı görebiliyoruz.

Görüntülerden anlaşıldığı üzere tüm kayıtlar Kuvvetmira Stüdyosu'nda alınmış ve düzenleme işlemleri DJ Mic Check imzası taşıyor. Sırasıyla ilerlediğimizde müzikseverleri düşündüren, hüzünlendiren satırlara denk geliyoruz. Tanrı Çekti Tüm Resimleri alt kısmında Dr. Fuchs'un bölümünün altında "Ben kazanırsam geri dönecektin? Türkçe Rap'te bir ilki başardın, seni tebrik ediyorum. Allah yolunu açık etsin!" demiş. Şimdilerde düşman denilebilecek şekilde saf tutan iki eski dost, eskiden ne kadar sıkı bağlara sahipmiş. Yine DJ Funky CDeğişebilir Heran Adres'te altında "My man Sagopa!" diyerek sevgisini dile getirmiştir.

Analiz'deki neyi, Neyzen Tolga Ünaldı AkA Muhteşem Duygu tarafından çalınmış. Bunu not kısmından okuyabiliyoruz.

Maskeli Balo parçasını arkadaşının ölümü üzerine yazdığını biliyorduk ancak bu kişinin hatta kişilerin de ismini bilmiyorduk. Yaptığı eseri, hayatını kaybeden iki kişiye ve Amerika'daki East Coast - West Coast olaylarından dolayı öldüğünden şüphelenilen Jam Master Jay'e ithafen yapmıştır. Sago yine bir röportajında; Emre Kuytu isimli DJ arkadaşının ufak bir miktar para için aynı evde kaldığı tekstil fabrikasında çalışan arkadaşı tarafından gırtlağının kesilip öldürülmesi sonrası kaydettiğini anlatmıştı. Hatta bunu sadece Maskeli Balo'nun değil Bir Pesimistin Gözyaşları'na başlangıcının nedenini olarak göstermişti. Diğer isimse Caner Everi. R.İ.P yani Rest in Peace diyerek "huzur içinde yat" diyor sevdiklerine.

İkinci CD içerisinde yer alan 24 isimli şarkıyı da 1990 yılında çekilmiş tebessümlü vesikalık resmi düşünerek yazmış. Sözlerinin altında görebildiğimiz ifadede "R.İ.P çocukluğum" diyor. Ayrıca "Kalan resimdi bir vesikalık gülen çocuktum yüzüme bakarak ağladım" şeklinde liriklerine yansıtıyor.

Yunus Özyavuz'un o yıllarda ne kadar Rap'e bağımlı olduğunu Kalp Atışlarım 78 BPM dipnotunda hissediyoruz. "Rap hayatımsa gerisi eşantiyon."

Belki birçoğumuz için en güzel bölüme geldik. Bu bölümde, Şarkılar Sen ve Benden İbaret diyerek her parçanın hikayesini dinleyicileri ile paylaşıyor. Bu hikayeleri buradan paylaşmayı ya da yorumlamayı istemiyoruz ki tadı kaçmasın. Görüntüleri indirdiğinizde keyifle okuyacağınıza eminiz.

Son kısımlarına geldiğinizde pek çok kişinin bildiği ancak emin olamadığı gerçek gün yüzüne çıkıyor. Bir Pesimistin Gözyaşları şarkısının Ceza'nın annesi Servet Özçalkan'a yazıldığı öne sürülmüştü. Baskıda fark ediyoruz ki sadece şarkının değil albümün tamamı anne Özçalkan anısına adanmış. Devamında emeği geçen tüm müzisyenlere ve arkadaşlarına teşekkür ediyor. Başlangıçta tahmin edildiği gibi Kolera ile evlenmeden önceki sevgilisi olan Ayşe Çelik namı diğer Clementine'in ismini teşekkürler sayfasında görüyoruz.

Aşağıdaki bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak Limited Edition albümü kitapçığını indirebilirsiniz. (Toplam 24 MB.)

https://yadi.sk/d/GRZhu6Zp5Fr6Zw

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 4
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 1
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

5 Yorum Var