Blogger Için Photoshop Dersi

 • 8 dakika
 • 26 Kasım 2015 Perşembe 19:37

Photoshop hızlıca öğrenilecek bir ders konusu olamaz; belki.  Ama yine de bu dersin photoshop öğrenme konusunda sizi motive edebileceğini düşünüyorum.

Dersin Kazandıracakları

Ders sonunda bir blogger üretmiş olduğu içeriğe orijinal görseller hazırlayabilecek. Haber sitesi yönetiyorsa haberlere manşet için öne çıkan görsel üretebilecek. Ki orijinal görsel ve grafikler SEO için çok yararlıdır. Blogger arkadaşlar WordPress Siteye SEO Uyumlu Makale Yazma başlıklı makalemizi de okuyabilirler.

Grafik Üretmeye Başlangıç

Kullanacağımız grafik üretme programı Adobe Photoshop CS5 olacak. Tavsiyem İngilizce dil seçeneği ile programı kullanmanızdır. Derse hızlıca giriş yapalım ve

Dersin sonunda üreteceğimiz grafik

#1: (Ctrl + N ile) yeni proje açalım. Yeni penceresinde seçeneklere takılmadan width, height ve bg contents kutucuklarını canvas’ımızı şekillendirmek için sırasıyla 620 px, 400 px, transparent (şeffaf) şeklinde dolduralım. Tabi verdiğim sayılar obsesif değerlerdir.

Canvas: İlk öğrenmemiz gereken kavram canvas’tır. Canvas dijital ortamdaki tuvale denir. Farkı ise, canvas’lar şeffaftır.

Layer: Türkçe’si katman olan layer, grafikleri parça parça üretmemizi sağlar. Parçalar birleştiğinde büyük resim meydana gelir. Layer’ın amacını kolayca anlamak için bir örnek verelim. Mesela elimizde bir doğa manzarası ve bir denizin yüzeyinin fotoğrafı var diyelim.  İki layer halinde projemize dahil edelim. L1 deniz yüzeyi, L2 manzara olsun. layer’ların ikisi de canvasımızı tamamen kaplasın. Projemizi jpeg veya png formatında yayınladığımızda sadece doğa manzarasını görürüz. Çünkü iki layer’da canvas‘la eş ebatlardadır ve bu nedenle alttaki katman görünmez. Ama L2’nin opacity (matlık) değerini düşürürsek, L1 de görünebilir. Bu şekilde doğa manzarası olan L2 deniz yüzeyi olan L1’e yansıyormuş gibi görünecektir. Örnekten de anlaşılacağı üzere layerlar halinde çalışmak bize grafiğimizi oluşturan ögeleri farklı şekillerde işleyebilme imkânı tanır.

Tool Box: Başlıca seçme, dolgu ve metin araçlarının bulunduğu ve programda genelde sol tarafa gömülmüş şekilde bulunan araç kutusu panelidir. Bu derste bizi ilgilendiren seçme ve metin araçlarıdır. Photoshop’u photoshop yapan en önemli şey seçme araçlarıdır. Seçme araçlarını ne kadar iyi kullanıyorsak o kadar iyi grafikeriz diyebiliriz. PS’de  çok fazla seçme aracı var. Marquee tool, lasso tool ve magic wand tool bunlardan bazılarıdır.

Dersimize bir örnek çalışmayla devam etmek istiyorum. Bunun için adım adım ilerleyeceğiz. Photoshop’un örnek çalışmamızı oluştururken kullandığımız özelliklerinden bahsedeceğim, sadece.

#2: ice-age-scrat-freeze.jpg dosyasını indirip açalım (Ctrl + O).

ice-age-scrat-freeze.jpg

#3: Image size penceresini açalım. (Alt + Ctrl + I) constrain proportions özelliğini etkin yaparak yüksekliği (h) 400 px olarak ayarlayalım.

Constrain Proportions: Özellik bir görseli yeniden ebatlandırırken resmin oranlarını korur. Örneğin kare bir resmi hesaplama hatası yapıp dikdörtgen formuna getirmenizi engeller. Dolayısıyla bu özellik resmin sadece bir kenarını ebatlandırmanıza olanak verir. Kesinlikle constrain proportions özelliğini devre dışı bırakmayın. Diyelim dikdörtgen bir resmi kare yapmak zorundasınız. Yüksekliğini istediğimiz gibi ayarlar canvas size penceresini açar (Alt + Ctrl + C) genişliği de zorunlu olan boyuta (siteniz için gereken ebatlar ne ise) ayarlarız. Tavsiyem PS projelerinize dahil edeceğiniz tüm öğeleri el ile göz kararı değil, yeni bir pencerede bu yöntemle veya küçültün büyültün.

#4: Ctrl + A ve Ctrl + C ile ebatlandırdığımız resmi (620 x 400 px) asıl projemize Ctrl + V ile yapıştıralım.

#5: Rectangle tool ile sol köşeye bir dikdörtgen (ddg) çizelim.

#6: Ctrl + T ile yeniden şekillendirelim. (rectangle tool vektörel çizim yaptığı için constrain proportions yöntemini kullanmamıza gerek yok.)

#7: Çizdiğimiz vektörel ddg şekli #0764c3 rengine boyayalım. Bunun için sağdaki layers panelinden ddg şeklin katmanına gelip renkli kare kutuya çift tıklamamız ve kodu uygun yere yapıştırmamız yeterlidir.

#8: Layers panelinden ddg şeklin katmanını seçip panelin altındaki fx düğmesine basın ve blending options’a tıklayın. Ardından drop shadow sekmesine gelin ve şunları ayarlamaları yapın.

 • color: #0764c3
 • opacity: 100%
 • angle: 180
 • distance: 0px
 • spread: 50%
 • size: 73px

#9: Create new layer (fx düğmesinin yanında).

#10: (Ctrl tuşuna basılı tutarak) yeni layer ve ddg şekli seçin ardından layer’ları birleştirin (Ctrl + E).

#11: Horizontal type tool ile “P” ve “s” yazın ama bunları farklı layer’larda yapın. (tahoma; regular; 130 pt; #3cc6ff )

#12: S harfini yeni layer açıp (Ctrl + E ile) birleştirin.

#13: Harfleri fx > drop shadow’dan istediğiniz gibi gölgelendirin.

Photoshop harabe yazı efekti yapma:

#14: Lasso tool (rastgele seçim yapma aracı) ile s harfini istediğiniz gibi kırpın. Örneğin s harfinin kuyruğunu seçip move tool (ok aracı) ile seçili alanı sürükleyin.

#15: ice-age-scrat-dawn.jpg dosyasını indirip açalım (Ctrl + O).

ice-age-scrat-dawn.jpg

#16: Açtığımız resmin layer’ının sağında kilit simgesi varsa çift tıklayıp layer’ı tanımlayın.

#17: Magic wand tool aracı ile Scrat’ı seçimin dışında bırakarak arka planı tamamen seçin.

Magic wand tool benzer renk tonlarına sahip pikselleri seçim alanına alan bir PS seçim aracıdır. Özellikler panelinde (menülerin hemen altındaki panel) tolerance değerini değiştirerek renk tonlarına olan duyarlılığı ayarlayabiliriz. Yüksek değerler seçersek seçim aracının uç renkleri de seçim alanı içine almasını sağlayabiliriz

#18: (Ctrl + X ile) arka zemini kesip Scrat’ı ayırın. Sadece Scrat ve elindeki palamutun pikselleri görünür olsun. Dışında kalan tüm kısım şeffaf olmalı.

#19: (Alt + Ctrl + I ile) image size penceresini açıp h değerini 100 px yapalım. Tabii constrain proportions özelliğini unutmadan. Ardından Scrat’ı kopyalayıp asıl projemize dahil edelim (Ctrl + C, Ctrl + V).

#20: Scrat’ı s harfini altına hizalayalım.

#21:  Rectangle tool ile bir ddg çizelim. (adı: ddg2; renk: #acb607; ebatlar: göz kararı harflerin kalınlığı kadar.)

#22: Yeni çizdiğimiz ddg’in kısa kenarlarına lasso tool ile yırtık efekti verelim.

#23:  Horizontal type tool ile “scrat” yazalım. (tahoma; 100px)

#24:  Rectangle tool ile bir ddg çizelim. (adı: ddg3; renk: #0764c3; ebatlar: 100 px scrat yazısını içine alabilecek kadar)

#25: Yeni bir layer oluşturup (Ctrl + E ile) ddg3 şablonunu birleştirelim.

#26: Scrat yazısını ddg3 layer’ının içine hizalayalım. Layer’ları birleştirmeyelim sadece nizami bir şekilde üst üste gelsinler.

#27: Scrat yazan layerı seçip layerı simgeleyen kutucuğa (içinde T yazan kısım) Ctrl + Sol klik yapın. Bu sayede scrat yazısı şeklinde bir seçim alanınız olacak.

#28: Ddg3 layerına tıklayıp (normal klik) Ctrl + X yapalım.

#29: Lasso tool ile s harfini kırptığınız gibi (adım #14) ddg3 layer’ını da kırpın.

#30: ddg3’e fx > drop shadow’dan gölge efekti verin.

Dersimizi burada noktalıyoruz. Adımları izleyip yapmak istediğimiz grafiği benzete bildiyseniz bir blogger için bu kadar photoshop bilgisi kafidir.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
 • Laugh 0
 • Angry 0
 • Lovely 0
 • Wow 0
 • Confused 0
 • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok