Cumhurbaşkanı Seçiminde Kimin Şansı Yüksek ?

  • 5 dakika
  • 30 Haziran 2014 Pazartesi 15:21

Ağustos ayı yaklaştıkça Cumhurbaşkanı seçimi de Türkiye'nin gündemine oturmaya başlıyor.

Siyası partilerin Cumhurbaşkanı adayı kimler ?

AK Parti'nin adayı büyük ölçüde Başbakan Erdoğan olacakken Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçimini kazanması durumunda AK Parti'deki liderlik koltuğuna kimin oturacağı da ayrı bir muamma. Bülent Arınç, Binali Yıldırım, Abdullah Gül, Erdoğan'ın köşke çıkması durumunda AK Parti'nin başına geçeceği öne sürülen isimler. Ama kim bilir burası Türkiye her an her şey olabilir ve hiç tahmin edilmeyen bir siyasetçi AK Parti'de boy gösterir.

CHP ve MHP'nin çatı adayı olarak sunduğu Ekmeleddin İhsanoğlu ise Ana Muhalefet ve Yavru Muhalefet tarafındaki oyları toplayacak. Gelgelelim CHP'nin de MHP'nin de tabanında Ekmeleddin İhsanoğlu'na karşı olumsuz tavır koyanlar var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile beraber kurmaylarına bu konuda çok fazla sorumluluk düşüyor. Karşılarında geldiği günden beri hiç bir seçimde yenilmemiş Recep Tayyip Erdoğan olacak. Tek başına yüzde 50'lilik bir kesime hitap eden parti ve karşısında muhalefetin iki güçlü partisi, yine ortamların fazlasıyla gerileceği bir seçim olacak.

HDP ve BDP tarafında da Selehattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı adayı olması bekleniyor.

Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı seçimini kaybedebilir mi ?

CHP ve MHP'den sonra BBP'nin de Ekmeleddin İhsanoğlu'na Cumhurbaşkanı seçiminde üstü kapalı destek vermesi muhalefetteki ittifakı güçlendidi. 2014 30 Mart yerel seçimlerine göre konuşulursa sadece bu üç partinin desteğiyle Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı olabiliyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı seçimini kaybedebilme ihtimali CHP, MHP ve BBP ittifakından sonra da var. Özellikle CHP tarafından gelen olumsuz tavırlar oyların kesintiye uğrayacağını kanıtlar nitelikte. CHP tarafından verilen tepkiyi genel olarak "Atatürk'ten İhsanoğlu'na CHP" konu başlığında toplayabiliriz. Böyle bir tepkinin nedeni ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun muhafazakar bir ideolojiye sahip olması. 30 Mart yerel seçimlerinde de Ankara'dan Mansur Yavaş'ı Belediye Başkan Adaylığı'na sunan CHP, kendi tabanından sürekli sağcı aday çıkarmasından dolayı sitemler alıyor.

"Cumhurbaşkanı seçiminde kimin şansı yüksek" sorusunun cevabı için pek çok kıstası göz önünde bulundurmak gerekli. Muhalefet kesiminden bir çok seçimde oy kullanmaya gitmeyen kişiler bu seçimde yine oy kullanmayacaktır. Bunun nedenlerini hiç bir siyasi partiye güven duymamak, muhalefetin iktidar karşısında hiç bir varlık gösterememesi, Erdoğan'ın sürekli galip gelmesi geliyor. AK Parti'de ise bu durumun tam tersi var. AK Partililer genel olarak partisiyle ve de özellikle Erdoğan ile duygusal bir bağ kurmuş durumda. Ak Parti taraftarlarından yine tam destek görecektir. Bu sayede AK Parti'nin bu seçimde de galip gelimesine kesin gözüyle bakılıyor.

İşçi Partisi'nin de Cumhurbaşkanı adayı için başka birini düşünmesi yine oyları kesintiye uğratacak. Doğu Perinçek kendilerinin de desteklediği bir Cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyledi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğru Perinçek, şuan Eskişehir'de Belediye Başkanlığı yapan Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen'e destek verdiklerini ifade etti. İşçi Partisi'nin sahip olduğu kitle tek başına Cumhurbaşkanı nasıl çıkartır bilemeyiz ama çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek olursa çatı adayı ittifakı güç kazanır.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı seçimini kaybedebilmesindeki bir neden de popülaritesinin düşük olması. Sokaktaki vatandaşa sorduğunuzda Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, ideolojisini, bugüne kadr ne yaptıklarını bilemeyebiliyor. Bir örnekle bu durumu açıklayabilirsek bu örnek kesinlikle Abdullah Avcı'nın Türkiye Milli Takım Teknik Direktörü olması olur. Bu konuda yine CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için oldukça mesai harcaması gerekiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu halka tanıtmak, halka sevdirmek için reklam ve tanıtım çalışmalarına ivme kazandırması gerekiyor.

Makale Yazarı
Yazıları 574
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

2 Yorum Var