Cumhurbaşkanı Seçiminde Oy Kullanmayanlar Ceza Alacak Mı ?

  • 3 dakika
  • 26 Ağustos 2015 Çarşamba 14:01

Cumhurbaşkanı seçimi yaklaştıkça her seçimde akıllara takılan sorular yeniden sorulmaya başlanıyor. 12. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmeye karar verilince halk yine sandık başına geçecek ve Türkiye’de yeni bir gerilim ortamı oluşacak. Sandık başına gidenlerin yanı sıra sandık başına gitmeyecekleri de bazı sorular ilgilendiriyor. Bir türlü cevabı alınamayan “Oy kullanmayacaklar ceza ödeyecek mi ?” sorusu yine tartışılıyor.

2014 Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmayacaklar ceza ödeyecek mi ?

Öncelikle belirtilmesi gereken bir durum varsa ki oda oy kullanmanın bir zorunluluk değil bir hak olmasıdır. Türkiye için bu kadar önemli bir karar verilirken kendi tavrınızı ortaya koyup oy kullanmanız en doğrusudur.

Oy kullanma ile ilgili kanunlara göre oy kullanmayanlar ceza almalı. Gel gelelim Türkiye burası. Olmayan işler oluyor olan işler olmuyor. Oy kullanmayanlara verilecek ceza için en son Maliye Bakanlığı‘nın 9 Ocak 2010′da yaptığı bir açıklama mevcut. Yapılan açıklamada “Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği dikkate alınarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre referandum günü sandığa gitmeyenlere, 22 TL oy kullanmama cezası uygulama kararı verilmiştir.” ifadelerine yer verildi. Yani siz 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmadığınız takdirde 22 TL para cezası ile cezalandırılıyorsunuz.

Yıllardır oy kullanmamış kişilerse yine bu cezanın yürürlükte olduğunu ancak hiç bir zaman uygulamaya konmadığını söyledi. Bunun nedeniyse ceza için devletin yapacağı masrafın 22 TL’den daha fazla olması. Oy kullanmamanın da bir tercih olduğu göz önünde bulundurulursa hakim karşısına geçtiğinizde cezadan kurtulabilmeniz mümkün.

Oy kullanmayanlara cezanın uygulanmıyor diyerek oy kullanmamak ileride sorun yaratabileceğinin de altını çizelim. Çünkü hiç bir suçu olmadan borçlandırılan insanlar var ülkemizde. Şuan kesilen 22 TL borç zaman içeresinde büyük bir alev topuna dönüşebilir.

Makale Yazarı
Yazıları 574
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok