Dünyanın En Değerli Para Birimleri

  • 3 dakika
  • 31 Ocak 2017 Salı 15:32

Son zamanlarda doların lira karşısındaki yükselişi ülkemizin her bireyini yakından etkiledi. Artık döviz kurları hepimiz için yakından ilgilendiğimiz bir alan oldu. Paraların birbiri karşısındaki üstünlükleri ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de sürmekte. İşte sizlere dünyanın en değerli para birimleri ve dolar karşısındaki durumları.

Dünyanın en değerli para birimleri

Azerbaycan Manatı

Bağımsızlığını ilan ettikten sonra kendi para birimini de kullanmaya başlayan Azerbaycan 1991 yılında IMF üyesi de olmuştur. Şuanda 1 Manat 0,95 Dolar değerinde. Aynı zamanda 1 Manat 2,88 TL değerindedir.

Euro

Hepimizin yakından tanıtığı Avrupa Birliği'nin ortak para birimidir. İthalat ve ihracatta sıklıkla kullanılan para biriminin değeri ise 1 Euro 1,11 Dolar'dır. Türk Lirası karşısında ise 4 TL'yi bulmaktadır.

Umman Riyali

Hem petrol hem de doğalgaz bakımından zengin olan ülke aynı zamanda stratejik konum olarak da öneme sahip olduğu için dolar üzerinde oldukça değerlidir. 1 Umman Riyali 2,6 Dolar etmektedir. Ayrıca 7,80TL değerindedir.

Bahreyn Dinarı

2006 yılından sonra ekonomi alanında çok hızlı bir şekilde kendini geliştiren ülke şuanda petrol ve  inci üretimi ile dünyanın ekonomi bakımından en güçlü ülkelerinden biridir. 2008 yılında en hızlı büyüyen finans merkezi ünvanıda bulunmaktadır. 1 Bahreyn Dinarı 2,66 Dolar karşılığını almaktadır. Aynı zamanda 1 Bahreyn Dinarı 7,9 Türk Lirası değerindedir.

Kuveyt Dinarı

Uluslararası piyasada en çok talep gören para birimi ve en değerli para birimidir. Ülkede petrol üretimi çok yüksektir ve en önemlisi de Kuveyt petrol ihracatını Kuveyt Dinarı üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu da bu paraya olan talebin maksimum seviyede olmasını sağlamakta. 1 Kuveyt Dinarı 3,3 Dolar karşılığını bulurken bu değer Türk Lirası karşısında 12 TL'yi bulmaktadır.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok