Dünyanın En Güçlü 10 Mikro Ulusu

  • 4 dakika
  • 5 Nisan 2015 Pazar 18:47

Dünyamız gün geçtikçe daha hızlı bir şekilde değişmekte ve tuhaf bir hal almakta. İnternet sayesinde her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşmaktayız ve dünyanın her noktasından anında haberdar olmaktayız. Hal böyle olunca da yeni fikirler çok hızlı bir şekilde yayılmakta ve tabi ki bu hız insanlara kendi fikirlerini ortaya dökmelerinde teşvik edici büyük bir unsur. Bu iletişim gücü sayesinde insanlar hiç olmadığı kadar cesur olabiliyorlar.

Bu cesaret gösterilerinden birisi de kendi ülkeni kurmak. Dünyada bir çok insan kendi başına evlerinde kendi devletlerini kuruyor. Evet, dünyada tek başına bağımsızlık ilan eden insanlar var. "Bir yerden başlamak lazım değil mi ?" Ama bu ülkeleri tabi ki hiç bir devlet tanımıyor. Aslına bakarsanız bu pek de yeni bir olay değil.

Bu tarz girişimler 20. yüzyıl ortalarına kadar dayanıyor. Bu devletlere mikro ulus deniyor ve dünya üzerinde 60'dan fazla mikro ulus var. Sizler için dünyanın en güçlü 10 mikro ulusunu listeledik.

Güçten kastımız; hukuki olarak destek bulabilmiş olmaları veya dünya çapında ses getirmiş olup popülerliğin verdiği güçtür.

10. Aerican İmparatorluğu

Kanadalı eksantrik bir çocuk olan Eric Lis tarafından kurulmuştur. Birkaç yıl boyunca o yönetmiştir. Yönettiği arazileri Aerican İmparatorluğu gibi çeşitli karasal ve gezegenlerarası toprak olduğunu iddia ediyor.

9. Conch Cumhuriyeti

Florida Keys üst sonunda ABD Border Patrol tarafından kurulan ablukayı protesto etmek için, Amerika Birleşik Devletleri dil-yanak bağımsızlığını iddia eden bir grup.

8. Gül Adası Krallığı

İtalyan kenti Rimini yakınlarındaki uluslararası sularda bir deniz platformu üzerinde egemen bir devlet oluşturmak için girişimi. Platform inşa edildi fakat bir süre sonra İtalyan hükümeti platformu patlayıcılarla yok etti.

7. Büyük Westartica Dükalığı

Antarktika'da hiçbir ülkenin iddia etmediği bir alanın kendilerinin olduğunu iddia etmektedir.

6. Minerva Cumhuriyeti

Yapay bir ada inşa etmek ve yeni bir özgürlükçü ülke kurma girişimi ile kurulan bir mikro ulus.

5. Hristiyanya

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın Christianshavn ilçesinde bulunan özerkliğini ilan etmiş 850 kişi nüfuslu ve 34 hektar alan kaplayan bir mahalledir.

4. Seborga Prensliği

İtalya topraklarının Fransız sınırına yakın bir bölgesinde bulunan bir kasaba olan Seborga kendini hiçbir zaman modern İtalya'nın parçası olarak görmedi.

3. Molosya Cumhuriyeti

ABD'nin Nevada eyaletinin Dayton kasabası yakınlarındaki bir evde fantazi nitelikli kurulan mikroulus. Molosya Başkanı Kevin Baugh cumhuriyetini 15 yaşında kurduğunu iddia ediyor. Yılda ondan fazla turist ülkeyi ziyaret etmektedir.

2. Hutt River Prensliği

Avustralya'nın tarımdaki vergilendirme sistemene itiraz eden çiftçi Leonard Casley İngiltere'nin kendisine kraliyete bağlı kalmak şartıyla bağımsızlık hakkı verdiğini iddia ederek 40 hektarlık tarlasında egemenlik ilan etti.

1. Sealand Prensliği

Bir İngiliz binbaşısı Roy Bates tarafından İngiltere açıklarında bir platform ada üzerinde kurulan mikroulus. Dünyanın en güçlü mikroulusudur. Kendi para birimi vardır ve bazı eleştirmenlere göre dünyanın en küçük devletidir.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok