Dünyanın En Küçük Ülkesi: Sealand

  • 3 dakika
  • 5 Nisan 2015 Pazar 12:45

Sealand, 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir ülkedir. Bazı eleştirmenlere göre dünyanın en küçük ülkesi sayılırken bazıları için bir mikroulustur.

1. Ülkenin Yüzölçümü: 550 Metrekare

Bir İngiliz askeri tarafından İngiliz karasularının 10 km açığında bir platform üzerinde kurulmuştur.

2. Bayrağı, Arması ve Hatta Milli Marşı Var

Hiçbir ülke tarafından tanınmamasına rağmen kendine özgü Kırmızı, beyaz ve siyah renkli bir bayrağı, İngiliz kraliyet armasını andıran bir arması ve Basil Simonenko tarafından bestelenen sözsüz bir milli marşı bulunmaktadır.

3. Para Birimi: Sealand Doları

Amerikan Doları ile eşdeğer olduğu iddia edilen bir para birimi var.

4. Ülke Ekonomisi

Ülkenin temel gelir kaynağı satmış olduğu vatandaşlık ve soyluluk unvanlarıdır. Bunun yanı sıra hosting hizmeti vererek de gelir elde etmektedir. 2012 yılında ise Wikileaks’in sunucularını Sealand’a taşıyacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

5. FIFA Tarafından Tanınmayan Bir Futbol Takımı Var

Danimarka amatör liginde mücadele eden Vestbjerg takımı Sealand'ın ulusal takımı olmak istemiştir. Ve Prens Bates bu isteği kabul etmiştir. Milli Futbol Takımı resmi maçlara çıkamasa da kendi gibi uluslararası camiada tanınmayan küçük ülkelerin futbol takımları ile dostluk maçları yapmıştır.

6. Anayasal Monarşi ile Yönetiliyor

1967 yılında bir İngiliz asker tarafında kurulan ülke resmi olarak bir prensliktir. Roy Bates kurucu ve ilk yöneticisidir. Ölümü üzerine Michael Bates tahta çıkmıştır.

7. Sealand Askeri Darbesi ve Siyasi Tarihi

Çifte vatandaşlık prensibi güden ülke tarihinde bir de askeri darbe gördü. Sealand vatandaşı olduğunu iddia eden bir Alman platforma çıkarak kendini prens ilan etmişti. Roy Bates ve arkadaşları darbe girişimini dururmuş ve Almanı vatan haini ilan ederek hapsetmesi üzerine İngiltere ile Almanya arasında kriz patlak vermişti. İngiltere karasularının dışında olduğu için Almanları geri çevirmiş Almanlar da prensle anlaşarak fidye verip Alman mahkûmu serbest bıraktırmışlardır. Bu olayında bazı çevrelerce hem İngiltere’nin hem de Almanya’nın Sealand’ı gayri resmi olarak tanıdığını gösterdiği savunulmaktadır.

8. Dünyanın En Güçlü Mikroulusu

Dünya üzerinde 60’dan fazla mikroulus kurulmuştur. Sealand’ı en güçlüsü kabul edebiliriz ki İngiltere platformu işgal etmek istemiş ama platformdan açılan ateş ile başarısız olmuştur. Üstelik bir İngiliz savcı Sealand’ı İngiliz karasularının 3 mil açığında uluslararası sularda olması sebebiyle haklı bulmuştur.

9. Ülke Satılığa Çıkarılmıştı

Ülke, Ocak 2007'de 10.000.000 Sterlin'e satılığa çıkarıldığı da ülke hakkında ileri sürülen başka bir iddiadır.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok