Elon Musk Kimdir ?

  • 3 dakika
  • 11 Şubat 2018 Pazar 07:46

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika'nın başkenti Pretoria'da doğdu.  Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olan Elon Musk çocukken zamanının büyük kısmını kitap okumaya ayırırdı. Henüz 12 yaşındayken ticarete atılan Musk kendi kendine öğrenmiş olduğu bilgisayar programcılığını kullanarak Blaster adında  bir bilgisayar oyunu geliştirmeyi başarmış ve bu bilgisayar oyununu 500 dolara satarak ilk parasını kazandı.

Hayallerini gerçekleştirebilmek için kendi deyimiyle dünya üzerindeki en büyük ülkeye ABD'ye yerleşmek istiyordu. Ve öylede yaptı.

Önce annesinin memleketi olan Kanadaya taşınıp 2 yıllık bir üniversite eğitimi aldıktan sonra işletme ve fizik okumak için ABD ye gitti.

Burada Ekonomi alanınında lisans diploması ve fizik alanında da yan dal diploması aldı. Doktorası için Stanford Üniversitesi'ne başlayan Musk eğitimini tamamlamayarak Zip2 adında bir internet sitesi kurmak için kardeşiyle birlikte çalışmalara başlıyor.

Zip2 çevrimiçi bir şehir rehberiydi. 1999 senesinde Zip2 projesini 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında Alta Vista'ya sattı. Ve daha sonra finans ve ödeme sistemi olan X.com'u kurdu. Elon Musk bu şirketiyle Max Levchin ile Peter Thiel'in kurduğu Confinity'yi bünyesine katarak Paypal'i oluşturdu. 2002 yılında online ödeme sistemi olan Paypal'i e ticaret sitesi olan eBay'e 1.5 milyar dolara satarak kendi payına düşen 165 milyon doların sahibi oldu.

Servetinin tamamını SpaceX , Tesla ve Solar City şirketlerine harcadı. Mars'ta kendi kendine yetebilen bir koloni kurma hedefiyle 2002 de uzay teknolojileri üreten  SpaceX şirketini kurdu. Çevreci olmasıyla birlikte elektrikli ulaşımı mümkün olduğunca düşük maliyetli hale getirebilmek için elektrikli araçlar üreten Tesla Motors'u ve yine çevreci ve sürdürülebilir enerjiyi desteklemek için güneş enerjisi şirketi Solar City'i kurdu.

Ve şuan üzerinde çalıştığı başka projeler olmakla beraber bu üç şirketin Ceo 'su ve baş tasarımcısıdır.

Makale Yazarı
Yazıları 1
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok