Eski Dünyanın 7 Harikası Ve Bulunduğu Yerler

  • 2 dakika
  • 8 Ocak 2017 Pazar 10:17

Geçmiş uygarlıkların bizlere ve bizden sonraki nesillere bıraktıkları sır dolu eserler Dünyanın Yedi Harikası olarak listelenmekte. Kendi çağlarının teknoloji, kültür, mimari becerileri gibi bilgiler hakkında bizlere bilgi sunan bu eserler günümüze kadar çeşitli nedenlerden dolayı zarar görse de hala ziyaretçi akınına uğradığı gibi bizlere geçmişe dair bilgiler vermektedir. İşte Dünyanın 7 Harikası ve bulunduğu yerler.

1.Keops Piramidi

Bir çok piramit vardır ancak Dünyanın 7 Harikası listesinde Keops Piramidi yer almaktadır. M.Ö 2560 yıllarında inşa edilen ve Mısır'da bulunan bu piramidin yapımı tahmini olarak 22 yıl sürmüştür. Mısır firavunu Khufu tarafından yapılmıştır.

2.Babil’in Asma Bahçeleri

Mezopotamya'nın çöl ikliminde yapay bir bahçe oluşturan Babil kralı Nebukadnezar, M.Ö 605 yılında bu bahçeyi yaptırmıştır. Bu harika eser Irak'ta bulunmaktadır.

3.Artemis Tapınağı

M.Ö. 550 yılında Lidya Kralı Croseus tarafından inşa edilen ve çok önemli eserlere sahip olan, günümüzde büyük bir bölümü korunmuş olan bu eser ülkemizin İzmir ilinde bulunmaktadır.

4.Zeus Heykeli

M.Ö 456 yılında yapılan heykel önemli tarihi eserler arasında yerini almaktadır. Bu heykel Yunanistan Olimpos'da bulunmaktadır.

5.Rodos Heykeli

M.Ö. 282 yılında yapılan heykel Rodoslular tarafından güneş tanrısı Helios tarafından yapılmıştır. Heykel Yunanistan'da bulunmakta.

6. İskenderiye Feneri

Büyük İskender tarafından M.Ö 290 yılında yapılan deniz feneri Mısır'ın İskenderiye şehrine inşa edilmiştir.

7. Bodrum (Halikarnas) Mozolesi

Kral Mausollos tarafından  inşa edilen mezar Bodrum ilinde bulunmaktadır. Kral Mausollos bu mezarı eşi için yaptırmıştır ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok