Futbolun Kısa Tarihi

  • 4 dakika
  • 31 Ağustos 2010 Salı 14:44

Tarihteki İlk Futbol Kulüpleri

18'nci Yüzyılda futbol, İngiltere'de en küçük kasaba ve köylere kadar yayılmıştı. Ama oyun, takımların zevk ve anlayışına göre değişiyordu. 1846'da üniversite kolejlerinin öğrencileri Cambridge'de toplanarak oyuna uluslararası bazı kurallar koymayı kabul ettiler.

1885 yılında dünyanın ilk futbol kulübü kuruldu: Seheffield Club. İlk Futbol Federasyonu da Football Association  adıyla 23 Ekim 1863'te yine İngiltere'de Freemasons Tavern Of Great Green Street'de kuruldu.

Futbolun bundan sonraki gelişme dönemleri şöylece sıralanabilir:

1875 Kalenin yüksekliği sınırlamak amacıyla iki kale direğinin üzerine yatay kalas konuldu.

1878 Hakemin oyun sırasında düdük kullanması kabul edildi.

1891 Penaltı cezası verilmeye başlandı ve kalelere ağ takıldı.

1904 21 Mayıs günü Paris'te Federation Internationale de Football Association Uluslararası Futbol Federasyonu, kısaltılmışı (F.I.F.A) kuruldu.

Türkiye'de Futbol

Orta Asya'daki devirden sonra modern kaideleriyle futbol oyununun Türkler arasında yayılması biraz gecikmiştir. Bunun nedeni Osmanlı İmparatorluğu'nun idari ve sosyal bünyesinin, gençlerin bir araya gelerek cemiyetler kurmasına engel olmasıdır. 19'ncu Yüzyılın son yirmi beş yılında Avrupa'nın her yönünde futbol kulüpleri kurulurken  Osmanlı İmparatorluğu'nda Türklerin cemiyet hayatı padişahların vehimleriyle kısıtlanmış olduğundan futbol ve futbol kulübü birer hayâl olarak kalıyordu. Yalnız, Türk çocukları için yasak olan kulüp hayatı ve futbol zevki, Türkiye'deki  yabancılar için serbestti. Böylece Türkiye'de ilk kulüpler yabancılar tarafından oynandı. Modern şekliyle Türkiye'de ilk futbol İzmir'de İngiliz'ler tarafından oynanmıştır. Giraud, Whittall ve Charnaud aileleri 1894'den sonra Türkiye'de modern futbolu oynayan ilk kişiler olmuşlardır. İzmir'den sonra İstanbul2daki İngiliz'ler de futbol oynamaya başlamışlardır. İstanbul'da futbolun öncülüğünü avukat Henry Pears ile James Lafontaine yapmıştır.

Türkiye'de ilk futbol kulübü 1902'de James Lafontaine ile Horace Armitage'nin önderliğiyle Kadıköy'de İngiliz'ler ve Rumlar tarafından kurulmuştur. Kulübün adı Cadikeuy Football Club'dür. İlk Türk futbolcusu da İngiliz takımlarında Bebi takma adıyla oynayabilen Amiral Hüsnünün oğlu Fuad Hüsnü ( Kayacan )'dır. 1899'da Reşat Danyal ve arkadaşları tarafından tamamıyla Türklerden kurulu iki kulüp kurulmuş ise de bu iki kulüp de iki ay içinde kapatılmıştır. 1904'te Türkiye'de ilk  lig maçları  İstanbul'daki dört İngiliz takımının katılmasıyla başlamıştır (Pazar Ligi ). Nihayer 1905'te ilk Türk Futbol kulübü Galatasaray kuruldu ve bu kulübün takımı 1906 - 1907'de liglere katılmak suretiyle Türkiye'de futbolun gelişmesine önayak oldu.

İlk Milli Takımımız

26 Ekim 1923 günü Taksim Stadı'nda oynanan ilk milli maçımızda Türk takımı Romanya milli takımının karşısında sahada şu şekilde yer almıştır:

Nedim - Hasan Kâmil (kaptan), Cafer - Dr. İsmet, - Nihat - Baron Feyzi - Emin - Alâettin - Zeki Rıza - Sabih - Bedri.

Makale Yazarı
Yazıları 574
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 1
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok