Google Doodle’ındaki Subliminal Seçim Mesajı

  • 4 dakika
  • 10 Ağustos 2014 Pazar 08:31

Dünyada en çok kullanıcısı olan arama motoru Google bildiğiniz üzere özel günler, tatiller ve bayramlarda logosunda süslemeler yapar. Logosunda yaptığı bu süslemeler sonucu ortaya çıkan görsele doodle adı veriliyor.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçimi münasebeti nedeniyle bir doodle hazırlandı. Google’ın hazırladığı cumhurbaşkanı seçimi doodle sosyal medyada yankı uyandırdı. Google’ın doodle’ında ikinci g’nin yerinde bir seçim sadığı var ve o sandığa atılmak üzere iken bir oy pusulası görülüyor. Doodle’ın olay yaratan tarafı ise oy pusulasında üçüncü kutucuğun işaretli olduğu görülüyor. Malumunuz oy pusulasında üçüncü kutucuk Ekmelettin İhsanoğlu’nun bulunduğu kutucuk. Bu yüzden “Google acaba hazırladığı bu doodle ile subliminal mesaj mı veriyor ?” gibi bir soru oluştu.

Öte yandan Google 25 Mayıs 2014 tarihindeki Belçika seçimleri 2014, 22 Mayıs 2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri 2014 ve 7 Mayıs 2014 Güney Afrika seçimleri 2014 için aynı kalıbı kullanarak doodle'lar hazırlamıştı. Bu hazırlanan üç doodle'da da kalıplar aynı tabi ki sadece sandıklar üzerindeki bayraklar ülkelere göre değişiklik gösteriyordu. Üç doodle'da da üçüncü kutucuk işaretliydi. Google gerçekten bir subliminal mesaj vermek istedi mi yoksa sadece bir tesadüf müydü onu bilemiyorum fakat seçimler yapılırken belki de seçimlerden sonra bir çok konu tartışma konusu olacakken bir de bu tartışmalara Google'ın doodle'ı da dahil olacak gibi ama temennimiz bir seçim tartışmasız, kazasız, belasız atlatılması yönünde tabi ki.

Doodle nedir ?

Doodle gerçek anlamıyla internetin dev arama motoru Google’ın logosunda tatil, bayram veya özel günlerde yaptığı süslemeler veya ufak değişikliklere denir. Google Doodles ilk olarak Google şirketinin kurulduğu ilk yıllarda Google’ın kurucuları olan Sergey M. Brin ve Lawrence E. Page tarafından Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını anlatmak için şirket logosunda ufak değişikler yapmasıyla oluştu. Şimdi ise Google Doodles bir mühendis ekip tarafından tasarlanmaktadır. Bu mühendis ekip bugüne kadar binin üzerinde doodle tasarlamıştır. Bugüne kadar ki en çok sevilen doodle kullanıcıların Pac-Man oyunu oynaya bildikleri Pac-Man'in 30. Yılı Doodle'dır

Doodle, Google Doodles’tan esinlenilerek insanların o an farklı düşüncelere yönelip kağıda kişiye göre anlamların yüklendiği figürler olarak da bu kelimeye yüklenen diğer bir anlamdır. Bu figürler subliminal mesajlar da içerebilir.

Subliminal mesaj nedir ?

Bir görsele, nesneye veya video gibi materyallere gömülmüş ve insanın algılayamayacağı mesajlara denir. Fakat bu mesajların bilim insanları tarafından bilinçaltını etkilediği ileri sürülmektedir.

Subliminal mesajlar görseler içine gömüldüğü gibi film sektöründe de yer bulmaktadır. İnsan gözünün bir filmi izlerken saniyede 24 kare gördüğü fakat bazı film yapımcıların filmlerinde 25. kare tekniğiyle bilinçaltına mesaj vermeye çalıştığı da ileri sürülen iddialar arasında ver alıyor. Bu subliminal mesajlar her türlü kategori de olabiliyor. Dini inanış, ideolojik bir düşünce, siyasi düşünce, cinsel veya reklam bunlara örnek verilebilir.

Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmayanlar ceza alacak mı ?

Cumhurbaşkanı seçiminde kimin şansı yüksek ?

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

2 Yorum Var