Hayatımıza Yön Verecek Sınavlarda Stres Nasıl Yenilir?

  • 2 dakika
  • 26 Ocak 2017 Perşembe 21:27

Ülkemizde üniversite okumak veya bir meslek sahibi olmak için önemli sınavlara girmemiz gerekmekte. Sınava girmeden önce çalışmalarımızın meyvelerini toplayacağımız birkaç saatlik sınavda strese girmemek, heyecanlanmamak zor gelmekte. Sınav öncesinde stresi yenmek için kendiniz. önceden hazırlamalı ve sınav zamanı hazır olmalısınız. İşte sınav zamanı stresi yenmenin yöntemleri.

1. Sınav antrenmanınızı doğru yapın

Hangi sınava girecekseniz sınava girmeden önce kesinlikle çok sayıda deneme sınavına girin veya kendiniz deneme sınavı çözün. Konu testi çözmek ile deneme çözme arasında çok fark vardır. Denemeler sınavın bir ön çalışması gibi olduğu için sınav stresini alacak en önemli detaydır.

2. Kendine güven

Çalışmaların karşılığının alınacağı bu günde kendini yeteri kadar çalışmış olarak görüyorsan kendine güvenmelisin. Sınavda çıkan soruları hazırlayanların da bir insan olduğunu hatırlayarak sınava girilmeli ve rahat bir şekilde sorular çözülmeli.

3. Gelecek kaygısını yenmek çok önemli

Gireceğiniz sınavlar sizin hayatınızı ciddi bir şekilde etkileyebilir ancak her şeyi sınava bağlamak stresi tavan yaptırır. Bu nedenle her zaman düşüncelerinizi rahatlatarak sınavı hayatınızın merkezi yapmayın.

4. Eğitmenin tavsiyelerine uyun

Eğitim gördüğünüz hocalarınızdan tavsiyeler alın ve bunlara uymaya çalışın. Önce hangi sorulardan başlanılacağı, farklı şıklar arasında karasız kaldığınızda ne yapmanız gerektiği gibi.

5. Sınava son hazırlık

Sınava girmeden önce kalem, silgi, giriş kağıdı, kalem tıraş gibi yanınızda götürmeniz gereken bütün unsurları önceden hazırlayın. Sabah kalktığınızda eksiklerle uğraşarak kendinizi yormayın. Güzel bir kahvaltı sonrasında sınava hazır olduğunuzu ve başaracağınızı düşünerek girin.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok