İnsan Yaşamını Değiştiren Muhteşem İcatlar

  • 2 dakika
  • 10 Şubat 2017 Cuma 18:05

İnsanlık tarihi boyunca her zaman gelişimi görmemiz mümkün. Geçmişe dair yapılan araştırmalarda bir çok icat belirli aşamalardan geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. İşte hayatımızı kolaylaştıran mükemmel icatlar.

Tekerlek

İnsanların ulaşmak istediği yerlere daha rahat bir şekilde gidebilmesinin yanı sıra yüklerini taşımasına da yardımcı olan tekerlek M.Ö. 4000'li yıllarda icat edildiği tahmin ediliyor. İlk olarak da Mezopotamya'da kullanıldığı düşünülüyor.

Çivi

M.Ö. 3400 yıllarında kullanıldığı tahmin edilen Çivi ilk olarak Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Bu icat inşaat alanında bir devrim niteliğindedir. Mısırlıların inşalarının sağlamlığına da şaşmamak gerek.

Kağıt

Tarihin en önemli icatlarından biridir. Bilginin hızlı paylaşılması için ilk adım olan kağıt M.Ö. 105 yıllarında Çin'de icat edilmiştir. İlk zamanlar önemli bilgilerin yazıldığı bir araç olsa da zamanla bir çok amaç için kullanılmıştır.

Barut

İnsanlık savaşlarının temelinde yatan barut 142 yılında Çin'de icat edilmiştir. O zamanlar havai fişekler için kullanan Çin halkı gösterilerde barutu kullanmaktaydı. Tabi daha sonra merminin icadında rol almakta.

Matbaa

Kağıt önceden icat edildi ve matbaa kağıdın işlevselliğini maksimum seviyeye çıkardı. 1440 yıllarında icat edilen matbaa o zamanlar dev makinelerden oluşmaktaydı. Günümüzde ise taşınabilecek boyutlardaki cihazlarda kağıtlar çoğaltılabiliyor.

Buzdolabı

Yiyecekleri uzun süre saklamamız için şart olan buzdolabı 1750 yılında icat edildi. Tabi o zamanlar sadece ticari amaçlı kullanıldı. Evlerde kullanılma tarihi ise 1973.

Bilgisayar

Günümüzde insanlığın bilgi üretimi açısından en önemli cihaz olan bilgisayar ilk 19 yüzyılda icat edildi. Önceleri sadece analitik hesapların yapılması için kullanılan bilgisayar zaman içerisinde hızlı bir şekilde gelişim göstererek günümüz şeklini aldı.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok