Kredi Kart Kullananların Kesinlikle Bilmesi Gerekenler

  • 2 dakika
  • 3 Şubat 2017 Cuma 17:47

Kredi kart kullanmaya yeni başlıyor olabilirsiniz yada uzun süredir de kullanıyor olabilirsiniz. Kredi kartı kullananların bilmesi gerekenler ve sorumluluklarını kesinlikle öğrenmelisiniz. Bu ileride yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçilmesi için oldukça önemlidir.

Kredi kartı kullananların bilmesi gerekenler

1. Hesap kesim tarihi

Hesap kesim tarihi sizin bir ay içerisinde harcadığınız tutarları ödemeniz gerektiği tarihtir. Hesap kesim tarihi sonrasında sizlere ekstre borcunuzu ödemeniz için 10 gün süre verilir. Bu süre içerisinde borcunuzu ödemeniz gerekir.

2. Kredi kartı ekstresi

Kredi kartı ekstresi sizlere mail yolu ile veya posta yolu ile iletilir. Ekstrede sizlere dönem içerisinde harcamalarınız, toplam dönem borcunuz, ödemeniz gereken asgari tutar, o anki limit bilginiz, toplam limit bilginiz, hesap kesim tarihiniz, son ödeme tarihiniz ve bir sonraki aya ait ödeme tarihlerinin bilgileri bulunur.

3. Asgari ödeme tutarı

Ekstrenizde gelen toplam dönem borcunuz ödeyemeyeceğiniz durumlarda borcunuzun asgari tutarını ödeyerek hukuki sürecin başlamasını engelleyebilirsiniz. Bu tutar toplam ekstre borcunun %30'u kadardır. Asgari ödeme tutarı sonrasında kalan borcun bir sonraki ay yapacağınız harcamalar ile birlikte yeni dönem borcunuza eklenecek ve bu süre içerisinde faiz işleyecektir.

4. Kredi kartı borcu nasıl ödenir

Kredi kartı borcunuzu internet bankacılığından, atmlerden, banka şubelerinden ödeyebilirsiniz.

5. Kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur?

Kredi kartı borcunu son ödeme gününden sonra ödemezseniz borcunuza faiz işlemeye başlar ve aynı zamanda kredi  notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir. Bunun yanı sıra borcu 90 gün ödemeyen kişiler içinse hukuki süreç başlar ve banka avukatları aracılığı ile borcu tahsil etmek ister.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok