Logolarında Gizli Mesajlar Bulunan 17 Marka

  • 5 dakika
  • 16 Haziran 2015 Salı 16:52

Markaların en değerli demirbaşlarından biri hiç şüphesiz logolarıdır.  Bir markayı marka yapan unsurlar arasında yer alan logolar, bu kadar önemli iken tabi ki logo tasarım işi de çok mühim bir noktaya taşınıyor. Doğal olarak logolarının tasarımında şirketler kendilerini anlatan yaratıcı fikirler istiyor. Logolar markaları temsil eden en yaygın ve önemli semboller olsa da aslında logolar şirketler için göründüğünden çok daha mühim sembollerdir. Marka logoları en başta reklam araçlarıdır. Bir firma için en önemli tanıtım aracıdır ki logolar reklam ve pazarlamada çok büyük bir yer tutar.

Bir logo düşünün ki dekorasyon malzemesi olarak kullanılsın. Böyle bir logo marka için çok büyük bir reklam sağlayacaktır ve neticesinde gelir getirecektir. Örneğin Mercedes - Benz logosu; Logo markayı temsil etmenin yanı sıra dekorasyon unsuru olarak da kullanılıyor. Buna itirazı olan yok sanırım. Diğer bir örnek Twitter logosu, o meşhur mavi kuş bir çok web sitesinde, dekorasyon unsuru olarak kullanılır oldu. Bu da tabi marka için beleş reklam demek oluyor. Bazılarımız sırf bu zarif logolar için bile para harcamaktan geri durmuyor. Bilmem yanılıyor muyum ?

Bazı markalar ise estetik logolar yerine ilk bakışta anlaşılmayan ama içerisinde mesajlar içeren logolar edinmeyi tercih ediyor. Bu da başka bir akılda kalma yöntemi. O gizli mesajı siz fark etmeseniz de bilinçaltınız çoktan mesajı almış oluyor.

Gelelim dünyaca ünlü bazı markanın logosundaki gizli mesajlara; İşte o gizli mesajın olduğu 20 logo:

Formula 1

Formula 1 logosundaki kırmızı çizgilerin 1'i ifade etiğini sansak da aslında F harfi ile kırmızı çizgiler arasında gizli bir 1 rakamı var.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankasının logosundaki buğday motifi T - C - Z - B harflerinden oluşuyor. Dikkatli bir şekilde incelediğinizde bunu görebilirsiniz.

Amazon.Com

Dünyanın en büyük e - ticaret şirketleri arasında olan amazon logosunda hızlı hizmet ve memnuniyetten kaynaklanan güler yüzü sembolize eden bir ok işareti taşıyor. Ayrıca bu ok A ve Z harflerine uzanarak Adan Zye her şeyin amazon.com'da bulunduğuna işaret ediyor.

Unilever

Gıda ve temizlik başta olmak üzere sayısız ürüne sahip bir şirket. Unilever'in logosundaki her bir detay sahip olduğu bu ürün guruplarından birini temsil ediyor.

NBC

Ünlü bir televizyon kanalı olarak hayatın her rengini kucakladığını logosunda gösteriyor. Peki ortadaki tavus kuşunu daha önce fark etmiş miydiniz ?

Sony VAIO

Sony'nin dizüstü bilgisayarlarında kullandığı Vaio markasının logosunda analog ve dijital sinyaller bir arada resmedilmiş. V ve A harfi analog sinyalleri temsil ederken, I ve O harfleri dijital sinyallere karşılık geliyor. Buradan Vaio'nun analog sinyalleri dijital sinyallere çevirdiği mesajı çıkarılabilir.

Hope for African Children Initiative

Logosunun ilk bakışta bir Afrika kıtası haritası olduğu düşünülse de dikkatli bakıldığında iki kişinin bir birine baktığını görebilirsiniz.

OGC

OGC adlı bir kuruluşun 14 bin Sterline yaptırdığı logo ülkede alay konusu olmuştu. 90 derece döndürüldüğünde oluşan şekil fark edildiğinde firma logoyu değiştirdi.

Carrefour

" Carrefour " Fransızca'da kavşak noktası demek. Şirketin logosuda bunu anlatıyor. Ortadaki negatif alanda şekillenen C harfinin bir kez fark edilmesi yetiyor.

FedEx

E ve x harfleri arasında ortaya çıkan ok işareti FedEx firmasının daima ileri gideceğinin mesajını veriyor.

Adidas

Adidas'ın üç çapraz şeridi  bir dağı sembolize edecek şekilde bir araya getirilmiş. Bu da sporcuların başarı tepesine giden yolda çıkacakları basamakları ve zorlukları sembolize ediyor.

LG

Logosunu 45 derece çevirdiğimizde ve L harfini dışarıya doğru sürüklediğimizde karşımıza LG'in müşterilerinde görmek istediği mutluluğu sembol eden bir manzara çıkıyor.

Vikipedi (Wikipedia)

Vikipedi logosunda yapboz parçalarında eksikler var. Bu da eksik bilgilere karşı olan arayışın hiçbir zaman tükenmeyeceğinin ve hiçbir zaman her şeyi bilemeyeceğimizin mesajını veriyor.

Toblerone

Logo olarak Toblerone çikolatalarının ilk üretildiği yer olan Matte Horn Dağı'nı kullanan firma ayrıca logosuna dağa tırmanan bir ayı silueti de gizlemiş.

Picasa

Logoda renkli kısım kamera deklanşörünü temsil ederken beyaz kısım ev şeklindedir.

Google

Logosunda renkler üç ana rengi temsil ediyor. Ama L harfi farklı bir renk ile dimdik duruyor. Bu harf asilliği ve baş kaldırmayı temsil ediyor.

Mercedes - Benz

Logosundaki 3 köşeli yıldız markanın kara, hava ve sudaki gücünü gösteriyor.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

2 Yorum Var