Merkez Bankası'nın Net Döviz Rezervi Ne Kadar?

  • 3 dakika
  • 23 Haziran 2020 Salı 22:00

2018 yılında yaşanan Rahip Brunson krizi sonrası sıradan vatandaşlar bile iyice ekonominin içine girdi. Hal böyle olunca herkes parasını değerlendirmenin ve krizleri minimum zararla atlatmanın yolunu arıyor. İnsanlar kendi bütçesi kadar devleti yani bir bakıma Merkez Bankası bütçesini yakından takip ediyor. Özellikle ülkemizin ekonomi bazında ana gündem maddesi dolar için ne kadar var sorusu yoğunlukla soruluyor. Genel anlamda döviz rezervi ülkenin ekonomik gücünü ortaya koyuyor. Dolayısıyla herkesin kafasındaki soru işaretlerinden birinin bu olması çok doğal. Merkez Bankası'nda ne kadar dolar var gibi konular kafanızda yer alıyorsa içeriğimiz tam size göre. Çeşitli detaylarla birlikte farklı pencereden bilgi alabileceksiniz.

Merkez Bankası Net Döviz Rezervi

Veriyi okurken yılına göre değerlendirmek ve uzun vadeli gelişimi ya da düşüşü göz önünde tutmak daha sağlıklı. Çünkü gidilen yolun doğruluğunu önümüze serer. Hangi yıl ne kadar rezervimiz var tarzında datayı şu şekilde paylaşalım:

Yıllara göre 2010'da zirve yapan MB'nın elinde bulunan değerlerin dolar karşılığı, 2014 senesinde önemli ölçüde gerilemeye başlamış. Ekonomistlerin bu noktada kendine özgü yorum yapmakta. Bugüne geldiğimizde SWAP ve diğer işlem gören yöntemler denenerek Türkiye olarak piyasada ayakta kalmaya çalışıyoruz.

Aylara Göre Döviz Rezervi Kaç Milyar Dolar?

Ay ay elinde ne kadar dolar ve döviz var adına sizleri aydınlattıktan sonra başka bir şeye dikkat çekmek istiyoruz. Bahsettiğimiz verilerle alakalı net bilgi almak istediğinizde genellikle aynı sonuca ulaşamazsınız. Nedeni haber kaynaklarının belli veriyi farklı biçimde yorumlayıp sunmasıdır. Örneğin biz net rezervi ele aldık. Bazı kesim brüt rezervden bahsederken bazıları altın ile dövizi ayrı değerlendirir. Kısacası devletin kendine ait olup elinde bulundurduğu ve Merkez Bankası için ayrılmış paranın somut karşılığı yazımızdakidir.

MB'nın elinde dolar ya da altın tutmasının farkı nedir derseniz açıkçası yine düzgün cevabı zamana göre söyleyebiliriz. Mesela hangi noktada, neye ihtiyacı olduğu önemlidir. Yükümlülüklerine benzer yönde değer bulundurması elbette mantıklı. Eğer yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiği anda elinde ihtiyacı olan değer yoksa, çok küçük makaslara rağmen değişimden doğacak maliyete razı gelir. Yine bu durumda kur farkı ve riski negatif etkileyecektir.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok