Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

  • 2 dakika
  • 16 Şubat 2017 Perşembe 17:50

Günümüz ekonomisinde kredi oldukça sık kullanılan bir finansman ürünüdür. İnsanlar ihtiyaçları için kullandığı gibi ev, araba, arsa alımı içinde kullanmaktadır. Kredi kullanan kişilere ise banka sigorta yaptırmaktadır. Hayat sigortası ise krediyi güvenceye almaktadır. Bu durumda bazen akla ölen kişinin kredi borcuna ne olur, ölen kişinin kredi borcunu kim öder gibi sorular gelmektedir. Bu soruların cevabı ise yazımızın devamında.

Sigorta ile kredi borcunun kapanması

Kredi kullanan kişi hayat sigortasından yararlandığında sigorta krediyi karşılayabilmektedir. Ancak bu her ölüm vakıasında sigortanın krediyi karşılayacağı anlamına gelmemektedir. Hayat sigortasının sözleşme şartlarında ölüm nedeni sınırlaması getirilebilmektedir. Trafik kazası gibi olaylar sonucunda ölümü sigorta kabul ederken, faili meçhul ölüm durumlarında kabul etmeyebilir. Bu nedenle hayat sigortası yapılırken sözleşmenin dikkatli okunması gerekir.

Eğer sigorta yoksa!

Kredi kullanan kişinin kredisi yoksa bu sefer kişinin mirasçılarına borç bırakılır. Hukuk kanunları gereğince mirasçılar bu borçtan sorumlu olmaktadır. Mirasçılar kredi borcunu ödeyerek kapatabilmektedir. Ancak mirasçılar reddi miras davası açarsa bu durumda borç mirasçıların üzerinden de düşmektedir.  Bu durumda da banka herhangi bir tahsil işlemi gerçekleştiremez ve kredi son olarak batık olup olmama durumu araştırılır.

Batık kredi borcu

Son olarak eğer kredi sahibinin borcunu ödeyecek kişi bulunmazsa ve kişi kredi kullanırken kefil göstermemişse bu durumda banka bu krediyi batık kredi olarak değerlendirmekte ve kredi herhangi bir şekilde tahsil edilmemektedir. Böylelikle ölen kişinin kredi borcu kapatılabilmektedir.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok