Ölümsüz Olma Yöntemleri

  • 5 dakika
  • 22 Temmuz 2015 Çarşamba 21:39

Ölümsüzlük, insanoğlunun bitmez tükenmez arayışlarından sadece bir tanesi... Simyayı doğuran en büyük gaye belki. Simya günümüzde eski önemini yitirmiş olsa da bilim, simyanın arayışlarından olan tüm hastalıkları iyileştirme ve ölümsüzlük yöntemlerini aramaya devam ediyor.

Peki " Ölümsüzlük mümkün mü ? " Bu soru insan kadar eskidir. Cevabı var mı ? Evet, var. Ama cevabı makalenin sonunda vereceğim. Çünkü sizin için ölümsüz olma yolunda ileri atılan 4 teoriyi bir galeride topladım. Ve bu teorilere bakarak soru hakkında bir fikir yürütmenizi istiyorum. Gelin bugüne kadar ileri sürülmüş olan 4 ölümsüzlük fikrine bir göz atalım. Bakalım bunlar nelermiş.


Yapay Organlar

Günümüzde, protez üretim yelpazesi çok genişledi. Yapay dişten tutunda kol ve bacağa kadar çok çeşitli ve gelişmiş protezler üretebilir hale geldik. Protezler  için bir çeşit yapay organ diyebiliriz. Bu alanda inceleme yapan bilim dallarından olan sibernetik sayesinde belki de protez üretimindeki teknolojimizi çok daha ileriye taşıyarak yapay organlar yapabileceğiz. Bu aşamada bize ölümsüzlüğü getireceği iddia edilen unsur ise yıpranan ve işlevini yerine getiremeyen organları yapayları ile değiştirip sürekli modifiye edilen bir vücut elde edebileceğimiz fikridir. Sürekli yenilenen vücut ölmeyecek. Ama bu pek olası gibi görünmüyor. Yıpranan beyni ne yapacağız ?


Organik Yapı Onarıcı NanoBotlar

Ölümsüzlüğü vaat eden bu tez ise " Vücudumuzdaki, bizi yaşlandıran, yıpratan ve hasta eden tüm hücreleri, etkenleri nano boyuttaki yani milyar kat küçük boyuttaki robotlar ile  yok edebileceğiz. " diyor.


Telomeraz Takviyesi

Telomeraz, telomerleri sentezleyen ve koruyan bir enzimdir. Telomerler ise kromozomların uçlarında tekrarlayan DNA'ların başlarında koruyucu görev yapan yapılardır. Her hücre bölünmesinde telomerler yaklaşık 100 baz çifti kadar kısalır. Telomer kısalması en sonunda hücre bölünmesini durdurur. Bu da yaşlanmanın en büyük nedenidir. Hücreye telomeraz takviyesi ile telomer sentezletip yaşlanmayı durdurmayı ve bu sayeden ölümsüzlüğü hedefliyoruz.


Dijital Beyin

Beynimizdeki tüm bilgiyi bir hard diske yükleme fikri. Biz ölsek de dijital varlığımız yaşayabilir. Belki fiziksel bedenimiz öldükten sonra hard diske kopyaladığımız beynimizdeki bilgileri bir robota nakledersek hayatımıza robot olarak devam edebiliriz. Aslında beyni dijital ortamda simule etmeyi amaçlayan bir proje 2005 yılında başlatıldı. Projenin adı Mavi Beyin Projesi ve bir fare üzerinde denemeler yapıldı bile. Ancak parlak sonuçlar yok.

Ayrıca konu ile ilgili paradoxlar çok fazla... Özfarkındalık nedir ? Bilinç nedir ? Bilim henüz bu soruların cevaplarını bulmuş değil. Hem biyolojik varlığımız ile dijital varlığımız aynı anda can bulduğunda hangisi biz olacağız ? Mavi Beyin Projesi şuan için anılarımızın dijital kaydını almaktan ileriye gidemiyor. Ve gideceği de pek mümkün görünmüyor.  Ama Brian Brushwood adında bir teknoloji yazarı, kendisi öldüğünde devreye girecek ve facebook sayfasını güncelleyecek bir sistem geliştirdi.


Bonus: Cryonics (Vücut Dondurma)

Vücut dondurma işlemi ölümsüz olma yöntemleri dendiğinde bahsi geçen uygulamalardandır. Ancak ölümsüzlükle hiç bir alakası yoktur. Cryonics bir çeşit geleceğe gitme yöntemidir.Cryonics vücudu dondurma işlemidir. Kabaca tarif etmek gerekirse önce kanımız vücuttan alınıyor onun yerine cryoprotectant sıvı konuyor. Ve sonra vücut ileride bir zamanda, mesela ölümsüzlüğün sırrı çözüldüğü bir zaman diliminde uyandırılmak üzere donduruluyor.


Bonus: Klonlama

Klonlama işlemi, hücre çekirdeği çıkarılmış bir embriyoya kopyalanmak istenen canlının hücre çekirdeği nakledilerek gerçekleştirilir. Bu yöntem sonucu fiziksel özellikleri birebir aynı, aynı genetik koda sahip başka bir canlı üretilmiş olur. Ölümsüz yolları aranırken klonlama yöntemi de akla gelebilir ama öyle değildir. Çünkü klonlanan tamamen farklı bir canlıdır.


Ölümsüzlük Sonsuza Kadar Yaşamak Mümkün mü ?

Şimdi gelelim " Sonsuza kadar yaşamak mümkün mü ? " sorusuna... Kötü haber, sonsuza kadar yaşamak mümkün değil ve hiç bir zaman sonsuza kadar yaşamanın yolunu bulamayacağız. Neden mi ? Çünkü içinde yaşadığımız zaman ve mekan bir gün yok olacak. Yani evren ölecek. Zaman ve mekan olmaz ise nasıl yaşayacağız ? Ölüm zaman ve mekandan kopmak değil midir ? İyi haber, evren çok uzak bir gelecekte yok olacak. Çok ama çok uzun yaşamanın yollarını belki bulabiliriz ama ölümsüzlük olmayacak bu...

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

9 Yorum Var