Oy Kullanmama Cezası Var Mı ? Ve Sss

  • 7 dakika
  • 27 Ağustos 2015 Perşembe 16:52

Türkiye, bu aralar sıklıkla sandık başına gider oldu. En son 7 Haziran genel seçimleri yapılmış. Evvelinde ise yeni bir kanun getirilerek cumhurbaşkanını halkın seçmesi kararlaştırıldı. Ve doğrultusunda Cumhurbaşkanı seçimi yapılmıştı. Cumhurbaşkanı seçimi de tarih olarak son seçimden yaklaşık 1 yıl öncesine yani 10 Ağustos 2014'e denk geliyordu. Sıklıkla oy kullanıyoruz tabirimi güçlendirecek bir seçim daha bizi bekliyor. 7 Hazirandan bu yana halen hükümet kurulmuş değil. Genel Seçimin üzerinden aylar geçti ama koalisyon hükümeti kurulamadı. Hal böyle devam ederse erken seçim kapıda ki YSK erken seçime hazır olduklarını belirtmişti. Kesin bir erken seçim kararı yok ancak Eylül'ün sonuna kadar hükümet kurulamaz ise YSK'nın seçim açıklamalarına göre kuvvetle ihtimal Ekim'de erken seçim olacak.

Gündemde erken seçim ihtimali dolaşırken seçmenin aklına her zaman olduğu gibi yine oy kullanma ile ilgili sorular takılmaya başladı.

Oy Kullanma ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Seçmenin aklını kurcalayan soruların en başında da oy kullanmama cezası geliyor. Ceza var mı veya ceza yok mu ?

Oy Kullanmayanlar Ceza Alır mı ?

Her seçimden önce muhakkak sorulan sorulardan bir tanesi bu... Sandığa gitmez isek para cezası var mı ? Kanunlara göre oy kullanmayan ceza almalı. Oy kullanmayanlara parasal ceza ile ilgili en son açıklama Maliye Bakanlığı'ndan geldi. Yapılan 2015 tarihli açıklama:

“ Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği dikkate alınarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre referandum günü sandığa gitmeyenlere, 22 TL oy kullanmama cezası uygulama kararı verilmiştir. ”

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamadan anlaşılacağı üzere oy kullanmayanlar 22 TL para cezası ödeyecek. Gel gelelim, şuana kadar böyle bir cezaya şahit olan yok. Oy kullanmadığı için ceza alan seçmen diye bir vaka literatüre geçmiş değil. Kısaca bugüne kadar hiçbir seçmene oy kullanmama cezası verilmemiş. En azından bütün iddialar bu yönde... Konuyla ilgili bir anısını bizimle paylaşan bir arkadaş şöyle bir açıklama yapmıştı.:

“ Arkadaşlar ben bazı nedenlerden dolayı bir önceki seçimde oy kullanmamıştım, ilçe seçim kurulunu gittim ve oy kullanmaya gitmezsem ceza alırmışım dedim. Benimle ilgilenen yetkili arkadaş da öyle bir ceza yok. Şayet ileride bu nedenle bir ceza ödemesi talep ederlerse de itimat etmeyin demişti. ”

Ancak yine de siz siz olun, bu konuda temkinli olun. Çünkü burası Türkiye ve bugün birisinin A dediğine yarın başka birisi B diyebilir. Bugün oy kullanmama cezası olarak kesilen 22 TL borç zaman içeresinde büyük bir alev topuna dönüşebilir. Zaten her seçimde ilk sorulan sorunun " Oy Kullanmama Cezası var mı ? " olmasının sebebi kesin bir cevabının olmamasıdır. Kanun var, cezası var ancak uygulanmıyor.

Şehir Dışında Olanlar Nasıl Oy Kullanacak ?

Seçim günü şehir dışında olmanız gerekiyor ve nasıl oy kullanacaksınız ? Şehir dışına çıkmamalı mısınız ? Yoksa Şehir dışında oy kullanma ihtimaliniz var mı ?

Her seçmen ikametgahının kayıtlı olduğu yerde oy kullanmak zorundadır. Şehir dışında oy kullanma ihtimali vardır. Ancak 1. ikametgah adresinizi oy kullanmak istediğiniz yer olarak değiştirmelisiniz.

Hastalar Nasıl Oy Kullanacak ?

Hastalık, ölüm, yurt dışına gitmek gibi geçerli bir mazeret ile oy kullanmayan kişiler (ölenler için yakınları başvuru yapabilir) üç ay içerisinde ilgili ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunmalılar. Bu sayede para cezasından kurtulabilirler.

Seçim Günü Çalışanlar Nasıl Oy Kullanacak ?

Seçim günü çalışıyor olacağım. Oy kullanmazsam cezası var mı ? Cezası varsa bu cezayı ben mi öderim ? Yoksa işverenim mi ? İş verenim oy kullanmama izin vermezse ne yapmalıyım ?

Kanuna göre işveren çalışanına seçim günü oy kullanması için izin vermek zorundadır. İşveren pazar günü mesai saatlerini de seçime göre ayarlamalıdır. İşveren inisiyatif alarak çalışanlarını vardiyalı olarak birkaç saatlik oy kullanma izni vermelidir. İşveren çalışanına oyunu öğle arasında kullan diyemez. Yani oy kullanma iznini dinlenme saatlerine denk getiremez. Ayrıca oy kullanma süresini de maaşından kesemez. İl dışında oy kullanacak çalışanlar ise bu durumu belgelendirdikleri taktirde işvereni il dışında oy kullanacak çalışanlarını izinli saymak zorundadır. Ama bu süre zarfını yıllık izinlerinden düşemez. Ve bu süre zarfındaki ücretlerini yarım olarak ödemelidir.

Şayet işveren çalışanına oy kullanma izni vermezse ve bunu belgelendirirseniz siz oy kullanmama cezası ödemezsiniz. Diğer türlü cezayı da seçmen öder.

Oy Kullanmama Cezasını Nereye Ödeyeceğim ?

Makalenin başında dediğim gibi kanunlara göre oy kullanmamak suç / kabahattir. Neden ? Çünkü kanunlara göre oy kullanmak bir hak değil bir vatandaşlık görevidir.

fd 3 Ocak 2016 at 20:25:

başka bir şey araştırırken rastladım da bu yazıya. sonunda oy kullanmamak suç, çünkü bir hak değil vatandaşlık görevi diye yazmışsınız; ama keşke hukuktan daha haberdar olarak yazsaymışsınız. oy kullanmamak bir suç değil kabahattir ve kabahatler karşılığında adli değil idari para cezası uygulanır, trafik cezası gibi düşünün daha kolay anlarsınız. yani bunu ödemezseniz hapis cezasına dönüşmez ve idari para cezaları adli sicilinize işlenmez diğer deyişle sabıka kaydınızda gözükmez.

Suç / kabahat olmasına suç / kabahat ve para cezası var ancak hiç uygulanmamış. Bu yüzden oy kullanmayan cezasının nereye ödeneceği bilinmiyor. Ama bulunduğunuz ilçenin ilçe seçim kuruluna gidip konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

1 Yorum Var