Refinansman Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 2 dakika
  • 1 Şubat 2017 Çarşamba 17:38

Bankaların konut kredisi ürünlerini kullanan kişiler refinansman tanımını duymaktadır. Peki, refinansman nedir ve refinansman nasıl yapılır konularında bilgiye sahip misiniz? Eğer değilseniz bu yazıda bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Refinansman nedir?

Refinansman, kullanılmış konut kredilerinin yeni faiz ve vade oranları ile tekrardan yapılandırılma işlemine verilen addır. Bu işlem genel olarak konut kredilerinin faizlerinde hissedilebilir oranlarda indirimler yapıldığında gerçekleştirilmektedir. Ancak bu işlem yapılırken hesaplamalar iyi yapılması gerek, bazı durumlarda kredi kullanan kişi zararlı çıkabilir.

Refinansman işleminden zararlı çıkmamak için hesabı çok iyi yapın

Bunun nedeni ise refinansman yapılması için öncelikle sizin kredinizin kapatılması ve tekrardan bir kredinin açılması gerekmektedir. Erken ödeme cezası da bu durumda uygulanabilmektedir. Sizin elde edeceğiniz faiz indirimi sonrası tutar eğer erken ödeme cezasından yüksek değilse zarara girebilirsiniz.

Refinansman nasıl yapılır?

Refinansman işlemi kredi kullandığınız bankanın şubelerinde gerçekleştirilebilmektedir. Yetkili kişi ile görüştüğünüzde öncelikle sizin krediniz incelenir ve refinansman sonrasındaki ödeyeceğiniz tutarlar sizlere iletilir. İndirim ile elde edeceğiniz kazancı isterseniz aylık ödediğiniz taksit tutarından düşürebildiğiniz gibi vade sayısında da düşürebilirsiniz. Yapılan bu işlemler sonrasında yeni ödeme planınız sizlere verilmektedir.

Refinansman işlemi avantajlı mı?

Eğer refinansman işlemi sonrasında ödeyeceğiniz taksit sayısında veya taksit tutarında düşüş olursa tabi ki sizin için daha avantajlı olacaktır. Ödeme tutarı bütçenizi zorlamıyorsa taksit sayısında indirim yapmanız kredinizin daha erken bitmesini sağlayacak ve bu sizin için daha doğru bir karar olacaktır.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok