Risk Değerlendirme Ekibinde Kimler Bulunur?

 • 3 dakika
 • 16 Haziran 2020 Salı 12:20

Çalışmayla yaşama emniyetinin bir gereği olan risk değerlendirme için bir ekip kurulmalı ve ihtiyaç duyulan kişiler bu uygulamada bulunur. İş Sağlığı ve Güvenliği ekip bütününde tehlikenin sonucu biçiminde karşımıza çıkan durumların risk analizi yapılır. Risk analizi ekibi kimlerden oluşur cevabı için ilgili yönetmelik esas alınır.

Risk değerlendirmesi, sahadaki tehlikelerin öngörülerek proaktif yaklaşımla hazırlanan analizin bitiminde tespit edilerek listelenmesidir. Yazılı şekilde derecelendirilir ancak resimli hali daha net olur. 2012 yılında yayına giren 6331 İSG kanununun altındaki yönetmelikte de kimlerden oluşur yanıtı açıklanmış.

Risk Değerlendirme Ekibi Kimlerden Oluşur?

 1. İşveren veya işveren vekili. Yasalarla da açıkla belirtilerek patron analizi yapmalı veya yaptırmalıdır.
 2. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı. E-katip üzerinden işyerinde çalışıyor gözüken İSG uzmanı bizzat ekipte olmalıdır.
 3. İşyeri hekimi. Ortamda görevli doktor bilgisiyle, tecrübesiyle destek verebilmesi hasebiyle listededir.
 4. Çalışan temsilcisi. İşçiler arasından yapılacak oylamayla çalışan sayılarına göre belirlenen temsilcilerdir.
 5. İşyerindeki destek elemanları. Yine işçilerden seçilen ve asli görevlerinin yanı sıra arama yangın müdahale, arama kurtarma ve tahliye, ilk yardımla sorumluluk verilmiş şahıslardır.
 6. Bütün birimleri temsil edecek tehlike ve riskler hakkında bilgi sahibi çalışanlar. Ekibi gerek noktalarda bilgilendirmek yönlendirmek hedefiyle bulunur.

Yönetmeliğin 6. maddesinde de bulabileceğiniz gibi detaylı şekilde sitemizdeki veriler dökümantasyon konusunda aksi bir durumda sizi zora sokmayacaktır. Bu nedenle sıraladığımız yetkilerle risk değerlendirmesi gerçekleştirmeniz menfaatinizedir.

Kısaca İSG adıyla son yıllarda hayatımızda kendisine yer bulan emniyetli çalışma sistemi sayesinde her gün onlarca insanın hayatı kurtuluyor. Kimilerinin görmezden geldiği standart iş kazaları ise ciddi oranda azalıyor. İş güvenliği organizasyonunun tümüyle uygulandığı işyerleri birçok kazanım elde ediyor. Elbette buradaki organizasyonun sağlanması ve yürütülmesi, İSG kurulu ve Risk Değerlendirme Ekibi sayesinde gerçekleşir. Proaktif şekilde nitelenen olayların yaşanmadan önce tedbirinin alınması ancak bu şekilde olur. İSG uzmanı ve hekimin yanı sıra işle alakalı teknik bilgiye sahip kişilerin yer alması aslında en önemlisidir. Çünkü ekip kimlerden oluşur kimler yer alır ve risk değerlendirmesi yapar denince hukuki sorumlular kadar asıl işi yapanların bulunması da önemlidir.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
 • Laugh 0
 • Angry 0
 • Lovely 0
 • Wow 0
 • Confused 0
 • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok