Seçimlerde Oy Kullanmama Cezası Kaç Para?

  • 5 dakika
  • 13 Haziran 2020 Cumartesi 11:38

Ülkemizin her daim sıcak siyaset iklimi sebebiyle kısa zaman dilimlerinde seçim dönemleri yaşıyoruz. Sandık başına giden vatandaşların aklına yine ilk olarak oy kullanmama cezası var mı geliyor. Genel, yerel, referandum fark etmeksizin tüm seçimlerde ülke gündemini meşgul eden oy kullanmayan vatandaşların akıbeti hep merak konusudur.

Pek çok kesim tarafından oy kullanmayanlar ceza almalı gibi görüşler öne atılıyor. Oy kullanmayan vatandaşlar da kendi düşüncelerini doğru bir şekilde ifade edemedikleri gerekçesiyle hiçbir partiye oy vermemelerini haklı tavır olarak görüyor. Yetkililerce net bir şey söylenemeyen oy kullanmama cezası için geçmiş seçimlerde belirtilen kuralları referans aldığımızda bir ceza söz konusu. Evet, kimine göre hak değeri taşıyan oy kullanmamanın cezasını maalesef ki cebinizdeki parayla ödüyorsunuz.

Genel Seçimlerde Oy Kullanmayanlar Ceza Alacak Mı?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereğince belirtmemiz gereken bir şey varsa ki o da oy kullanmanın bir hak olduğunu bilmektir. Genel seçimlerde oy kullanmanız sizin için zorunluluk olmamalıdır. Bu sebepten dolayı dilerseniz hakkınızı kullanabilir, dilerseniz kullanmayabilirsiniz. Bizim saygı ile karşıladığımız iki seçimden birisi maalesef ki yetkililer tarafından para cezası ile cezalandırılmaktadır. Oy vermemenin cezası hakkında her ne kadar spekülasyonlar yapılmış olsa da en son belirtilen açıklamalara göz atarak fikir sahibi olabiliriz.

Genel seçimlerde oy vermeme cezası var mı ve kaç TL için geçmişteki seçimlerle ilgili olarak altı çizilen kanunlara göz atmamız gerekiyor. Oy kullanmayanlar ceza ödeyecek mi?

Oy vermeyen ceza ödeyecek mi sorusuyla alakalı olarak Maliye Bakanlığı, 2010 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen Anayasa Değişikliği Referandumu için aynı yılın Ocak ayında açıklama yapmıştı. İfade edilenler arasında “Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği dikkate alınarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre referandum günü sandığa gitmeyenlere, 22 TL oy kullanmama cezası uygulama kararı verilmiştir.” bölümü yer almıştı. Bu açıklamayı baz aldığımızda siz genel seçimlerde oy kullanmadığınız zaman 22 TL‘lik para cezasına çarptırılacaksınız. Oy kullanmama hakkında böylelikle fikir sahibi olunabilir.

Oy kullanmamanın para cezası 22 TL ancak bu cezanın genellikle uygulanmadığını görüyoruz. Nedeni sorulursa, seçimlerde oy vermeme cezasını uygulamak için yapılan yazışmaların ve dosya masraflarının 22 TL’den daha fazla olması gösteriliyor. Bahsettiğimiz bilgiyi size verirken bir şeyin altını da çizmek istiyoruz. Seçimlerdeki oy kullanmayanlara ceza uygulanmıyormuş diyerek kullanmamanız durumunda gelecek yıllarda büyük bir borç yüküyle karşılaşmayacağınızın garantisi de yok. Kaygımızın altmeni hiçbir harcaması olmadığı halde milyonlarca lirayla borçlandırılan insanların ülkemizde yaşamasıdır. Kısacası oy kullanmadığınız takdirde uygulanması muhtemel cezadan oluşacak sorumluluğu kabul etmiyoruz.

Seçim Günü Şehir Dışında Olanlar Nasıl Oy Kullanacak?

Seçimlerin yapılacağı tarihte şehir dışına çıkmayı planlayan vatandaşlar, kayıtlı olan ikametgah dışında oy kullanmak için ikametgah değişikliği yapmak zorunda. Seçim günü bulunulan adresin, birinci ikametgah adresi olarak değiştirildiği takdirde şehir dışında da oy kullanılabilecek.

Hasta, Sakat ve Yatalak Vatandaşlar Oy Kullanmadıklarında Ceza Alacaklar Mı?

Seçim gününde oy kullanamayacak kadar hasta olmak, sakat olmak gibi geçerli mazeretlerle oy kullanamayacak olan vatandaşlar veya yakınları 3 ay içerisinde ilgili seçim kuruluna başvuru yaparak oy kullanmama cezası olan 22 TL’den muaf olabilirler.

Çalışanlar Oy Kullanamazsa Ceza Alacaklar Mı?

Sandıkların kurulacağı gün çalışanlar ve mesaiye kalanlar ilçe seçim kuruluna başvuru yaparak mazeretlerini belirtebilirler. Seçimlerde oy kullanılmadığı için uygulanacak herhangi bir yaptırım çalışılan yere uygulanır.

Oy Kullanmama Cezasını Nasıl ve Ne Zaman Öğrenebilirim ?

Oy kullanmayan vatandaşlar ilçe seçim kuruluna seçim tarihinden sonra başvurarak cezalarını öğrenebilirler ve ödemeyi yapabilirler. Oy vermedikleri için ceza aldığını düşünen vatandaşlar aynı yöntemle oy kullanmama cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Makale Yazarı
Yazıları 326
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok