Teknolojik Hafıza Tembelliği

  • 5 dakika
  • 16 Ocak 2011 Pazar 21:55

Çoğu zaman düşünüyorum da, bir önceki kuşak ile bir sonraki arasında gözle görülecek kadar büyük farklılıklar ve hafıza tembellikleri var. Bilmem hiç farkına vardınız mı ya da şu an anlatacak olduğum şekilde yorumladınız mı? Nedir peki sizce hafıza tembelliği? Bugün hemen her ev de, her iş yerinde gerek kurumsal gerekse bireysel anlamda kullanımda olan bilgisayarlar, cep telefonları ve cep bilgisayarları var. Bana kalırsa teknoloji bazen zararlı bile olabiliyor.

Kendi etrafımdaki insanları, akrabaların çocuklarını ve onların ebeveynlerini göz önünde bulundurarak düşünüyorum da. Örneğin; Arama siteleri, her aradığımızı kolaylıkla bulmamıza yardımcı bir araç. Peki, yardımcı olmasının neye ne kadar faydası var. Eskiden okullarda bir ev ödevi ya da bir araştırma ödevi verildiğinde, koşarak kütüphanelere giderdik, evdeki ansiklopedileri karıştırırdık. Aradığımızı tam olarak bulamasakta, biraz bulduklarımızla, biraz etrafımızdaki büyüklerin de katkılarıyla ve kendi yorumumuzu da ekleyerek ortaya iyi bir çalışma çıkarırdık. Şimdilerde, ne ararsak, neyin içinden çıkamazsak hemen internete koşturuyoruz. Artık hal öyle ki,”Dur ben bunu Google’dan teyit edeyim” diye bir cümle türedi. Evet, çoğu en doğru bilgiye ulaşma fırsatı tanıyor bu arama siteleri. Fakat hafıza tembelliği de işte tam bu nokta da ortaya çıkıyor.

Öğrenmemiz gerek bir durum var ve bunu hemen öğrenmemiz gerekiyor diyelim. Evet, ilk yapmamız gereken internete koşturmak çünkü internet taze bilgi demek, çabuk bilgi demek. Bu yüzden akılda kalıcılığı da aynı tazeliği ve çabukluğu gibi gelip geçici oluyor.

İnsan çabuk öğrendiğini çabuk unutur. Özellikle internet bilgisi geçici bir bilgidir. Yalnızca bilgisayarlar gibi sadece o an işine yaramasından dolayı ön bellekte tutulur. İşi bitince de ön belleği temizler. Teknoloji, elbette hayatımızı çok kolaylaştırıyor çokta gerekli. Fakat zaman zaman kötü etkileri de olabiliyor maalesef. Onun için çocuklarımızın belirli bir yaşa kadar, kontrol altında kullanmalarına müsaade etmeliyiz. Böylelikle zihinleri daima taze kalabilir. Kuşaklar arası hafıza tembelliğini önlemek için yapılması gereken belli; bırakalım ebeveynlerinin gözetiminde internetten araştırması gerekenleri araştırsınlar. Fakat burada büyüklere çok büyük görev düşüyor. Çocukların araştırmalarını onlarla konuşup tartışsınlar. Bilgi konuşup tartıştıkça tazeliğini korur. Şimdi genelde ilköğretim çağındaki çocuklara araştırma ödevleri veriliyor. Çocuk evden izin alıyor. İnternet kafeye gidiyor. Araştırıyor ama hızlı bir araştırma derdinde çünkü ne kadar çabuk bulursa o kadar çabuk oyun oynamaya başlayacak. Bu sebeple bulduğu yazılara, resimlere şöyle bir göz atıyor. Alıcı gözüyle öğrenme gözüyle bakmak yok. Hatta ilk paragrafı okuyup tamam bu diyor. Gerisi kopyala yapıştıra kalmış. Ya da yazıcıdan çıktı almaya. Ondan sonra da dosya halinde alıp yanına okula götürüyor. Son dakika tekrar bir göz atıyor. O yaştaki insanların zekâları pırıl pırıl tabi. Hemen kavrıyor yani öğretmen şayet soru sorarsa cevap verecek kadar, cevap verebilmek için. Kimisi bunu da yapma gereği duymuyor. Araştırma ödevi demek internet kafe o da oyun demek. Eee bu çocuk internet kafeye gidecek. Eli boş dönmemesi gerek ki ailesi soracak hani ödev nerede diye. Bu yüzden ödevi hazırlamış zaten çocuk. Ohhh oyunlarda oynanmış. Oyun gıdası da alınmış. Nesine gerek kime gerek öğretmene cevap vermek. Masumane veya pişkince “özür dilerim” diğeri “unuttum” hatta “okudum da unuttum”.

Teknoloji bulunmaz bir nimet!

Çocuklarımızda öyle!

Onların geleceği ise benzetme bulunamayacak önemde!..

İyi günler!!!

Muhittin YALÇIN

Makale Yazarı
Yazıları 574
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

1 Yorum Var