Vergisini Zamanında Tam Ödeyen Mükelleflere İndirim Kapıda

  • 2 dakika
  • 16 Şubat 2017 Perşembe 18:09

Zaman zaman vergi indirimleri ve aflar ile vergilerini ödemeyen kuruluşlara karşı yapılandırmalar gerçekleştirildi. Vergilerini ödemeyen kişilere gösterilen kolaylığın yanı sıra artık vergisini zamanında ödeyene indirim de yapılarak ödemelerini düzenli yapanlara teşvik gösterilecek. Maliye Bakanı Ağbal tarafından yapılan açılamada vergisini düzenli ödeyenlere vergi indirimi yapılarak vergi oranında indirim gerçekleştireceklerini söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal, vergi indiriminden yararlanılması içinse geçmiş ödemeler kontrol edilecek. Yapılan kontroller son 3 yılı kapsayacak. Son 3 yıl içerisinde vergisini düzenli olarak ödeyenlere vergi indirimi getirecek. Bu uygulamanın hayata geçmesinde ise yakın zamanda yapılan vergisini ödemeyenlere karşı aflardı. Bu aflarda vergisini ödeyemeyen kişilere vergilerini ödemeleri konusunda büyük kolaylıklar yapıldı. Buna karşı vergisini düzenli ödeyenler ise vergilerini ödemeyenlerin cezaları silinirken kendilerinin neden zamanında ödedikleri konusunda şikayetlerde bulunmaları böyle bir uygulamanın önünü açtı. Bu sayede iyi mükelleflerde artık indirim alabilecek.

Vergi indirimi %5 olarak gerçekleştirilmesi düşünülmekte. Gerçekleştirilecek yeniliklerde sadece vergi indirimi değil VIP mükellef uygulamasının da gelmesi düşünülüyor. Bu uygulamaya göre vergisini zamanında ödeyen mükellef %5 indirim alacağı gibi yeşil pasaport ve KDV iadesi alması da konuşuluyor. Böyle bir uygulamanın hayata geçmesi vergisini zamanında ödeyen mükellefler için büyük bir olanak sağlayacakken, vergisini zamanında ödemeyen mükelleflerinde bu uygulamadan yararlanması için vergilerini düzenli ödemelerine teşvik olacağı düşünülmekte. Vergi mükellefleri ise farklı sınıflarda puanlandırılacak ve bu puanlandırma ile çeşitli imkanlardan yararlanmaları sağlanacaktır.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/09/19/vergisini-duzenli-odeyene-indirim

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok