Verimli Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanmalı

  • 2 dakika
  • 15 Aralık 2016 Perşembe 17:14

Eğitimde hangi seviyede olursak olalım bir ders programına sahip değilsek tam manası ile verimli ders çalışamayız. Verimli ders çalışma planı hazırlama içinse bazı unsurlara dikkat etmeniz yeterlidir. Kısa bir planlama süreci sonrasında gerçekleştirdiğiniz programa uymanız takdirde ders çalışmalarınızdan her zaman fayda sağlayabilirsiniz.

Öncelikle hangi derslere çalışacağınızı belirleyin. Çalışacağınız derslerde kaç konu olduğunu ve dersin sınav tarihlerini yazın. Bunu yazmanız çok önemlidir. Çünkü sınav gününe kadar kaç gününüzün olduğu ortaya çıkar. Ortaya çıkan gün sayısı ile planlamaları yapabilirsiniz.

Kendinize ders çalışma zamanları belirlemeniz gerekir. Bu zamanlarda kesinlikle ders haricinde herhangi bir şey ile uğraşmamanız gerekir. Bu nedenle doğru zaman dilimini seçmeniz önemlidir. Ders çalışma aralığını belirledikten sonra ders konularınızı ve soru çözümlerini sınav tarihine kadar yetişmesi için hangi konuları ne zaman çalışmanız gerektiğini konuları zaman yayarak görün. Böylelikle önünüzdeki süreç boyunca nasıl bir çalışma programına uymanız gerektiği ortaya çıkacaktır.

Yaptığınız ders çalışma planına kesinlikle sadık kalın. Sosyal aktivitelerinizi program dışı saatlerde planlayın. Çalışırken cep telefonu gibi iletişim cihazlarınızı yanınızda tutmayın. Masanızda ihtiyacınız olan şeyleri önceden hazırlayın ki çalışmanızın bölünmemesini sağlayabilesiniz. Vereceğiniz molaları da belirlemeniz önemlidir. Mola haricinde ciddi bir şekilde çalışmanızı sürdürün.

Ders programınızı çıktı olarak alın ve programda gerçekleştirmiş olduğunuz ders konularını çalıştı olarak işaretleyin. Bu işaretleme ile programa genel bir bakış yaptığınızda durumunuz hakkında daha net bir bilgi almanız kolay olacak ve eksikleriniz varsa daha kolay görebileceksiniz.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok