Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

  • 2 dakika
  • 23 Ocak 2017 Pazartesi 17:26

Dünya üzerinde enerji ihtiyacının önemli bir bölümü hala fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Sınırlı oranda olan enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tüketildiği de ortada. Özellikle sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan enerji ihtiyacı devletlerin enerji kaynağı bulmak için çalışmasına ve hatta savaşmasına neden olmuştur. Bu gelişmelerin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynakları da ortaya çıkmıştır. Günümüzde belirli oranlara kullanılan bu enerji kaynakları ilerleyen zamanlarda daha çok tercih edilecek gibi.

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir ?

Rüzgar enerjisi

Kara ve deniz sıcaklığında meydana gelen farklılıklar sonucu ortaya çıkan basınç rüzgarın ortaya çıkmasını sağlamakta. Rüzgar türbinleri ise bu basınç sayesinde kinetik enerji üreterek elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Çok verimli olan rüzgar enerjisinin tek dezavantajının rüzgarın değişken olduğu için kesintiye uğramasıdır. Günümüzde rüzgarın eğilimi de belirli oranlarda tahmin edilebildiği için en çok kullanılan yenilenebilir enerjiler arasındadır.

Güneş enerjisi

Güneş enerjisi ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir. 1970 yılında başlayan güneş enerjisi kullanımı yüksek maliyetleri ile belirli oranlarda kalmıştır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile daha iyi verim alınması sağlanarak ciddi ölçülerde yararlanılan bir enerjidir.

Jeotermal Enerji

Kimyasal içeren buhar, sıcak su, gazların kaynak olarak kullanılması ile oluşan yenilenebilir enerji çeşididir. Sıcak suyun ortaya çıkardığı buhar ile türbinler çalışarak enerji elde edilmekte.

Hidroelektrik Enerjisi

Su akışının ortaya çıkardığı kinetik enerji su kanalları ile türbinlere gönderilir ve türbinlerin dönerek enerji üretmesi sağlanır. Su akışının olduğu yerlerde bu enerjiden faydalanılır.

Biyokütle Enerjisi

İnsanlık tarihinde en çok kullanılan enerjilerden biridir. Hayvan atıkları, bitki, ot, yosunların yakılması ile ortaya çıkan enerjidir. Isınma ihtiyacının giderilmesi için kullanılmıştır. Günümüzde ilkel topluluklar tarafından hala kullanılmaktadır.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok