Yetenekli Çalışanların İşten Ayrılmalarının Temel Nedenleri

  • 2 dakika
  • 16 Şubat 2017 Perşembe 18:06

İş hayatında iş verenlerin aslında en değerli varlıkları çalışanlarıdır. Çalışanların göstereceği verimli performans ile firmaların daha ileri noktalara ulaşması mümkün olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda çok verimli çalışan yetenekli çalışanlar işten ayrılabilmektedir. Maaşları yüksek olsa dahi bu durumla karşılaşılmaktadır. Peki, yetenekli çalışanların işten ayrılma nedenleri neler olabilir?

Tükenmişlik sendromu

Bazı çalışanlar farklı alanlarda yüksek yetenek gösterebilmektedir. Bunun fark edilmesi sonucunda çalışana fazla iş yüklemek çalışanı belirli bir süre sonra yoracaktır. Fazla iş yapmak ve kendi işi olmadığı halde üstlenmesi de zaman içerisinde işini sorgulamasına neden olacak ve işten ayrılma düşüncesi aklına yerleşecektir.

Beklenen terfinin gelmemesi

Yetenekli insanlar kendilerinin bazı şeyleri başardığını ve hak ettikleri değeri çok iyi bilirler. Eğer onlara hak ettiklerini vermezseniz bir gün ansızın gideceklerini ve büyük bir değer kaybedebileceğinizi unutmayın.

Yönetici hataları

Bir çok kurumda yöneticiler insanları organize etmek yerine onları kendi işçisi gibi çalıştırmaya daha çok hevesli olmakta. Böyle bir yöneticiniz varsa yetenekli insanların şirketten kaçmasına neden olabilir.

Teşviksiz bir ortam

İşleriniz çok iyi gidebilir. Ancak iyi giden işlerinize paralel olarak çalışanlarınızı ödüllendirmiyor ve onları daha iyisi için teşvik etmiyorsanız bu durumda yetenekli çalışanlarınızın kendini geliştiremediğini düşünmesine yol açar ve kötü son yine baş gösterebilir.

Yan olanakların yetersiz kalması

Gerçekten yetenekli bir kişi size bir çok açıdan yarar sağlar. Ancak ona sadece işe gidip gelmesi için maaş vermeniz ona bir süre sonra yeterli gelmeyecektir. Yemek kartı, şirket arabası, şirket telefonu, şirket bilgisayarı, tableti gibi olanakları tanıyarak işe bağlılığını artırabilirsiniz.

Makale Yazarı
Yazıları 256
Takipçileri 0
Reyting 1.0
Yazan Gençlik Yenilendi !!!
  • Laugh 0
  • Angry 0
  • Lovely 0
  • Wow 0
  • Confused 0
  • Sad 0

Yorum Yap

Sayfada gözükmez. Zorunlu değil sadece iletişim için lazım.

Hiç Yorum Yok